Alabaş Turbu

Alabaş turbu (Brassica oleracea var. gongylodes), turpgiller (Brassicaceae) familyasından görünümü şalgamı andıran tek yıllık ve “genellikle” yumrulu bitki. Alabaş turbu lahana, brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve benim çok sevdiğim karalahana ile aynı türden, bu nedenle de tüm bu bitkilerin Latince isimleri aynı. Daha önce brokoliyi anlatırken de aynı Latince adı kullanmıştım yani bunda bir yanlışlık yok sevgili bitki severler çünkü yukarıda saydığım tüm bitkiler yabani lahana “Brassica oleracea”nın kültüre alınmış varyeteleri. Alabaş turbu yurtdışında özellikle Almanca konuşulan ülkelerde “kohlrabi” olarak biliniyor. Almanca’da “kohl” lahana, “rabe” ise şalgam demekmiş, bitkimizin adı bu iki sözcüğün birleşmesiyle oluşturulmuş. Öte yandan kuzey Vietnam, Bengladeş, kuzey ve doğu Hindistan’da da oldukça popüler bir sebzedir. Vietnamlılar ona “su hao”, Bengladeşliler “ol kopi”, Hintliler ise “nol khol” gibi isimler vermişler...

Alabaş turbu çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebiliyor. Yumrusunu çorbalara ve salatalara koyabilir, yapraklarını da tıpkı lahana gibi tüketebilirsiniz. Tadı lahana göbeği gibi hafif tatlı olan alabaş turbunu sebze sevmeyen çocuklar çiğ olarak severek tüketebiliyormuş (!), sebze sevmeyen çocuklarınıza abur cubur yerdirmek yerine alabaş turbunu ince ince dilimleyerek atıştırmalık olarak verebilirsiniz.

Bahçenizde yetiştirmek isterseniz tohumlarını bulmanız ve baharda ekmeniz gerekiyor. Eğer sürekli hazırda bulundurmak isterseniz, bahardan itibaren yaz mevsimi boyunca yaklaşık 3 haftada bir yeni tohumlar ekebilirsiniz. Yaklaşık 2 ayda olgunlaşan (6 ayda olgunlaşan iri yumrulu türleri de var) alabaş turbu ayrıca 1 ay kadar tüketilmeden saklanabiliyor. Bu arada yetişkin bitkisinin dona dayanıklı olduğunu da belirteyim. Alabaş turbunun yeşil ya da mor renkli yumrulu türleri olduğuna bakmayın, her iki türün de içi açık sarı renkli. Bu arada yaprakları da yenebildiği üzere sadece yaprakları için yetiştirilen yumru oluşturmayan türleri, hatta hayvan yemi olarak yetiştirilen türleri bile var. Bahçenizdeki alabaş turbu lahana türleriyle aynı zararlılardan etkilenebilir. Bu nedenle onu ilaçlamak yerine Bitki Günlüğüm’den Notlar’da belirttiğim gibi kadife çiçekleriyle bir arada yetiştirerek koruyabilirsiniz.

Alabaş turbu - Brassica oleracea var. gongylodes

Tek Yıllık

Boy : 15-30 cm

Toprak Ph : 5.6-7.5

Sulama İhtiyacı : Düzenli Sulama

Konum : Güneş Alan Konum

Üretim Yöntemi : Tohum