Alev Çiçeği

Alev çiçeği (Phlox), Polemoniaceae (Yüksükotugiller) familyasından 67 ayrı türe ev sahipliği yapan bir çiçekli bitki ailesi. Bu türlerin çoğu Kuzey Amerika kökenli ama dünyanın pek çok yerinde yetiştiriliyor.

Amerikan Kızılderilileri bu bitkinin 40 farklı türünü süsleme, gıda, ilaç ve bakım amaçlı kullanmayı biliyorlarmış. Yunanca’da “phlox” alev anlamına geliyor. Tek veya çok yıllık olabilen alev çiçeklerine dağ çayırlarında, orman altlarında ya da su kenarlarında rastlanabilir.

Türüne göre bahardan sonbahara dek genellikle hoş kokulu, pembe ya da mor olan çiçeklerini açabiliyor. En yaygın bilinen türleri bahçecilikte sık kullanılan uzun boylu “Phlox paniculata” ve kısa yer örtücü “Phlox subulata”dır. Özellikle P. paniculata’nın iyi koşullarda bakıldığında unlu bite karşı dayanıklı bir bitki olduğu söyleniyor. Bitki sadece su stresi yaşadığı zaman bu tür hastalıklara karşı direnci zayıflıyor. Ayrıca bol çiçek vermesi için altta kalan çelimsiz dallarını ayıklamanız tavsiye ediliyor.

Alev çiçeği polene karşı alerjisi olup bahçesinde güzel çiçekler görmek isteyenler için de ideal çünkü poleni alerjiye neden olmuyormuş. Kelebek ve kuşları özellikle cezbeden bu güzel bitki aynı zamanda eğer yabani hayata yakın bir yörede yaşıyorsanız köstebek, tavşan ve geyik gibi canlıları da bahçenize davet edebilir. Alev çiçeğine bahçenizde bir yer vermek isterseniz, sıcak öğleden sonra güneşinde kavrulmayacağı bir yer seçmelisiniz. Bol güneş, düzenli sulama ve iyi drenaj bu bitkinin bakımı için olmazsa olmazlardan. Alev çiçeklerinizi 3-4 yıda bir köklerini ayırarak, tohumdan ya da dal çelikleriyle kolayca üretebilirsiniz.

18. yüzyılda Amerika’dan Avrupa’ya getirilen alev çiçeğinin çiçeklerin dilindeki genel anlamı “uyum” ve “birlik”tir. Fakat bu anlam rengine göre de değişebiliyor. Örneğin beyaz alev çiçeği, “Sana karşı boş değilim” anlamını taşırken, pembe alev çiçeği ise tıpkı şu son zamanlarda kahve reklamlarından birinde duyduğumuz replikteki gibi “Ben de seni çok seviyorum, kardeşim gibi...” anlamına geliyormuş. O yüzden çiçek alıp verirken aman ha dikkat!

Alev Çiçeği - Pholox

Çok Yıllık

Boy : 90-120 cm

Toprak Ph : 6.1-7.8

Sulama İhtiyacı : Düzenli Sulama

Konum : Güneş Alan Konum

Çiçeklenme : Yaz ortası-Güz başı

Üretim Yöntemi : Tohum, Kök ayırma ve dal çeliği