Ateş Feneri

Ateş Feneri (Heuchera), taşkırangiller (Saxifragaceae) familyasından kışın güzel görünümlü yapraklarını dökmeyen otsu bir bitki ailesi. Bu güzel bitki adını 18. yüzyılda yaşamış Alman doktor Johann Heinrich von Heucher’dan almış. Anavatanı Kuzey Amerika olan ateş feneri size geçenlerde bahsettiğim Yabani keçisakalının (Astilbe) da akrabası oluyor. İngilizler ona “coralbells” (mercan çanları) demişler çünkü yaygın bilinen bir türü olan “Heuchera sanguinea”nın mercan kırmızısı renginde.

Ateş fenerinin bilinen 37 farklı türü var fakat sınıflandırılması oldukça zor olan çok sayıda da meleze sahip. Bunun nedeni bitkinin melezlenmeye son derece müsait bir bitki olması. Öte yandan Heuchera’nın neredeyse her iklim şartına uygun bir türü mevcut desek abartmış olmayız. Örneğin az önce bahsettiğimiz “Heuchera sanguinea” Meksika ve Arizona çöllerindeki kurak ve sıcak kanyonlarda görülürken, bir başka alt tür olan “Heuchera maxima” Kaliforniya kıyılarına yakın Channel Adaları’nda rüzgarlı ve tuzlu okyanus suyuyla ıslanan kayalıkların üzerinde yetişiyor. Hatta Atlas okyanusu ile Kuzey Denizi arasındaki bölgede gölgede yetişen türleri bile var. Dolayısıyla bahçenize konuk edeceğiniz ateş fenerlerini alırken hangi koşullarda yetiştirmeniz gerektiğini de iyi öğrenmelisiniz. Çünkü yanlış bir konuma yerleştirdiğinizde çiçeklerini göremeyebilir ya da en kötüsü bitkilerinizi kaybedebilirsiniz.

Ateş feneri genellikle ılıman iklimleri, yarı gölgeleri ortamlarda düzenli ve az sulanmayı sever. Çiçeklerini görmeseniz bile pek aramazsınız çünkü yaprakları çok daha göz alıcıdır. Hatta bahçecilikte genellikle farklı renkleri bir arada kullanılan “Heuchera americana” türü melezleri bu güzel yaprakları nedeniyle tercih ediliyor. Süs bitkisi olmasının yanı sıra Alaska yerlilerinden olan Tlingitler bitkiyi frengi hastalığını tedavi etmek için kullanmışlar. Ayrıca Navajo Kızılderilileri ise “Heuchera novomexicana”nın yapraklarını ağrı kesici olarak kullanırken, pek çok farklı kabile ise “Heuchera cylindrica”nın köklerinden ilaç yapımında faydalanmışlar.

Seveni çok olduğu gibi bitkiden bir türlü istediği randımanı alamayan bahçıvanlar da yok değil. Eğer yaprak renkleri hoşunuza gittiyse belki çiçekli bitkilerinizle hoş bir kontrast yakalamak için siz de birkaç türünü yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Ateş Feneri - Heuchera

Çok Yıllık

Boy : 15-30 cm

Toprak Ph : 6.1-8.5

Sulama İhtiyacı : Düzenli, az sulama

Konum : Güneş yada Gölgeli

Çiçeklenme : Bahar sonu - Yaz ortası

Üretim Yöntemi : Kök ayırma, yaprak çeliği