Brokilo

Brokoli (Brassica oleracea), turpgiller (Brassicaceae) familyasından küçük bir ağacı andıran çiçek başlarına sahip yenebilen bir bitki. Brokoli adı İtalyanca’da “filiz” anlamına gelen “brocco” sözcüğünün “broccoli" olarak çoğul hale getirilmesiyle bulunmuş. Brokoli aynı aileden olan karnabaharı andıran bir sebze, ta Roma İmparatorluğu döneminden beri İtalyanların gözdesi olmuş. 6. yüzyıldan itibaren Akdeniz’in kuzeyinde kültüre alınarak yetiştirilmeye başlanan brokoli 18. yüzyılda İngiltere’ye, 20.yüzyıl başlarında ise İtalyan göçmenlerle birlikte Amerika’ya getirilmiş fakat 1920’lerden önce pek de bilinen ve sevilen bir sebze değilmiş.

Brokolinin yeşil, mor ya da sarı renkli türleri de var. Calabrese brokoli, Filizli brokoli (daha küçük çiçek başlarına sahip bir tür) ya da Mor karnabahar gibi pek çok farklı türü var. En yaygın bilinen türlerinden kendine özgü sarmal ve sivri çiçek başlarına sahip “Romanesco brokoli” türü ülkemizde “veronica” olarak da tanınıyor. 2013 yılı rakamlarına göre dünyada toplam yıllık üretimi 22.3 milyon ton olan brokoliyi en fazla üreten ülkeler sırasıyla Çin, Hindistan, İspanya, Meksika ve İtalya’dır. Çin tek başına neredeyse tüm dünyanın brokoli ihtiyacının yarısını karşılıyor diyebiliriz.

Brokoli karbonhidrat, yağ, protein ve lif içeriği düşük, mükemmel bir diyet besinidir. İçerdiği C ve K vitamini yüksek olduğu için de faydalıdır. Hiç düşündünüz mü çocuklar bu sebzeyi neden sevmiyor diye? Çünkü bilimsel olarak bazı insanların brokoliyi acımsı bulduğu belirlenmiş, belki de bu damak zevki hızla değişen çocuklarda yetişkinlere göre daha yaygın bir durumdur. Peki, o halde bu faydalı sebzeyi nasıl tüketebiliriz? Onu haşlayarak, buharda pişirerek ya da çiğ olarak bile tüketebilirsiniz. İçerdiği yararlı vitamin ve minerallerin kaybolmaması adına onu haşlayarak yememelisiniz (!). Brokoliden nefis çorbalar, kişler ve hatta brokoli köftesi bile yapabilirsiniz.

Tohumdan yetiştirmeyi düşünenler için: Brokoli 18-23 dereceler arasında ve güneşli konumda sağlıklı yetişebilen, ılıman iklimleri seven bir bitki. Bahçenizde yetiştirmeye karar verirseniz onu sarı renkli çiçeklerini açmadan bahçe makasınızla hasat etmeniz gerekiyor. Unlu bit, tırtıl ve beyazsinek sorununa ve kuşlara karşı da tetikte olmanızda fayda var. Kuşları uzak tutmak için brokolilerinizin üzerini bir ağ ile örtebilirsiniz. Brokolilerinizi ayrıca dondan da korumalısınız. Bahçenizde sağa sola ilaç püskürtmeye başlamadan önce “koruyucu bitkiler” hakkında küçük bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Yediğiniz bitkileri ve toprağınızı zehirlemeden de zararlıları uzaklaştırmanız mümkün. Afiyet olsun.

Brokoli - Brassica oleracea

Tek Yıllık

Boy : 30-45 cm

Toprak Ph : 6.6-7.5

Sulama İhtiyacı : Düzenli Sulama

Konum : Güneş Alan Konum

Çiçeklenme : Yılboyu

Üretim Yöntemi : Tohum