Çin Lahanası

Çin lahanası (Brassica rapa chinensis /pekinensis), turpgiller (Brassicaceae) familyasından Brassica rapanın kültüre alınmış alt türü. İki farklı türü ve pek çok varyetesi bulunuyor: “Napa lahanası” olarak bilinen “B. rapa pekinensis” ve “Bok choy” olarak adlandırılan “B. rapa chinensis”.

Napa lahanası beyaz saplı, silindirik gövdeli ve Çin’in kuzeyinde popüler fakat Bok choy ise yumuşak ve koyu yeşil yapraklara sahip ve Çin’in güneyinde daha çok seviliyor. Bu arada merak edenler için uzak doğu mutfağına meraklı olanların adını mutlaka duymuş olduğu Bok choy, Çin’de “beyaz sebze” anlamına geliyor(!)...

Çin lahanası kerevize benzese de onunla akraba değil, şalgam, lahana, brokoli ve karnabahar ile aynı ailenin üyesi. İlk defa yaklaşık 5 bin yıl önce Çin’deki Yangtze ırmağının deltasında yetiştirilmeye başlanan Çin lahanası, Ming Hanedanı zamanında (16 yy.) yaşamış olan doğa bilimci Li Shizhen tarafından yaygın kullanılan ve sevilen bir sebze haline getirilmiş ve Çin mutfağının vazgeçilmez malzemelerinden biri halini almış. Çin lahanası saplarıyla birlikte yenebilen bir sebze. Onu buharda pişirerek, haşlayarak, kavurarak veya çorbasını yaparak tüketiyorlar. Çinliler ve Koreliler Çin lahanasının turşusunu da yapıyorlar. Yüzde 95’i sudan oluşan bitkinin, yüzde 2’si karbonhidrat ve yüzde 1’i proteinden oluşuyor. A, C ve K vitamini açısından zengin olan bitki aynı zamanda B6, folat ve kalsiyum da içeriyor. Bitkideki “glukosinat” adlı madde küçük dozlarda kanser önleyici etkiye sahip fakat özellikle diyabet hastalarının tüketmemesi tavsiye ediliyor.

Soğuğa dayanıklı olan bitki yaklaşık 2 ayda gelişerek tüketime hazır hale geliyor. Onu gölge ya da yarı gölge bir konumda yetiştirmek gerekiyor. Tohumdan üretilebilen bitkinin son donlar geçtikten sonra ekilmesi gerekiyor. Yetiştirmek yerine satın almak isterseniz buzdolabı ömrü 3 gün olan bitkinin koyu yeşil, sıkı ve lekesiz yapraklara sahip olanlarının makbul olduğunu belirtelim. Afiyet olsun.

Çin Lahanası - Brassica rapa chinensis

Tek Yıllık

Boy : 35-40 cm

Toprak Ph : 6.1-7.8

Sulama İhtiyacı : Düzenli Sulama

Konum : Güneşli veya yarı gölge

Çiçeklenme : Bahar sonu - Yaz başı

Üretim Yöntemi : Tohum