Çöven Otu

Çöven otu (Gypsophila), karanfilgiller (Caryophyllaceae) familyasından tek ya da çok yıllık bir çiçekli bitki. Çöven otu Avrasya, Afrika, Avustralya ve Pasifik Adaları’nda doğal olarak bulunuyor. 150 kadar alt türü bulunan çöven otunun en fazla türü ülkemiz topraklarında yetiştiğinden Anavatanının Anadolu olduğu düşünülüyor. Ülkemizde yetişen 50 farklı çöven otu türünün 35’i sadece bizim topraklarımıza özgü endemik bitkilerdir. Bunlardan 4’ü ise ekonomik değeri olup ihraç edilen türlerdir.

Çöven otunun Latince adı olan “gypsophila”, kireç seven anlamına geliyor çünkü bitki daha çok asitli toprakları seviyor. Hatta bu otun bizdeki diğer bir adı da bu nedenle “alçı otu”. Çöven otu genellikle kırlarda ve orman kıyılarında yetişiyor ve beyaz ya da açık pembe çiçeklerini yaz ortasından itibaren sergilemeye başlıyor. Özellikle çöven otunun “Gypsophila paniculata” (“bahar yıldızı” da denir) ve “Gypsophila elegans” türleri bu güzel çiçeklerinden ötürü kesme çiçek olarak vazolara ve gelin buketlerine konan çiçeklerdir.

Çöven otu tıpkı size daha önce anlattığım Sabun otu gibi “zehirli” bir madde olan saponin ihtiva ediyor. Bu nedenle de bitkinin tüm organları zehirli. Fakat sabun otunun aksine çöven otunun kökleri kaynatılarak başta helva, dondurma, peynir ve bira olmak üzere çeşitli gıda maddelerinde ağartıcı ve kıvam artırıcı olarak kullanılıyor. Çöven otu ayrıca idrar ve balgam söktürücü bitkisel ilaç olarak da kullanılıyor. Dünyanın bazı yerlerinde istilacı ot statüsünde olan bu zarif bitki bahçedeki renkli çiçeklere güzel beyaz bir fon oluşturmak için de yetiştirilebilir.

Çöven Otu - Gypsophila

Tek / Çok Yıllık

Boy : 60-90 cm

Toprak Ph : 6.1-7.5

Sulama İhtiyacı : Düzenli Sulama

Konum : Güneş Alan Konum

Çiçeklenme : Yaz ortası

Üretim Yöntemi : Tohum