Hasekiküpesi

Hasekiküpesi (Aquilegia caerulea), düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından gösterişli çiçekleri olan güzel bir bitki. Anavatanı Kuzey Amerika olan hasekiküpesinin çiçeklerinin ince ve kıvrık boru biçiminde kendine özgü taç yaprakları ve maydanozu andıran yaprakları vardır. Bu türe “aquilegia” denmesinin nedeni kıvrık taç yapraklarının tıpkı kartal pençesine benzemesidir çünkü Latince’de “aquila” kartal anlamına geliyor. Yabancı dildeki adı olan “columbine” ise Latince’de güvercin demektir. Bunun nedeni ise çiçekleri baş aşağı dururken gagaları birbirine değen beş tane güvercini andırmasıdır.

60 ile 70 kadar doğal türü bulunan hasekiküpesinin bahçecilikte süs bitkisi olarak kullanılan pek çok çeşidi de var fakat en ünlüsü “Kolorado hasekiküpesi” olarak bilinen “Aquilegia carulea”dır ve bu çiçek ABD’deki Kolorado eyaletinin resmi çiçeğidir. Çiçekleri beyazdan mora kadar çok farklı renklerde bulunabilir. Hasekiküpesi, tüm düğünçiçekleri gibi zehirli bir bitki, özellikle tohumları ve kökü ölümcül derecede zehirli olan bitkinin nispeten daha az zehirli olan taç yapraklarını Amerikan Kızılderilileri az miktarda bitki çaylarına koyarlarmış ve ülser tedavisinde kullanırlarmış.

Size daha önce anlattığım zehirli ama güzel iki bitki olan Kurtboğan (Aconitum) ve Siyah Yılankökü (Cimicifuga racemosa) de hasekiküpesi ile aynı aileden geliyor. Çok yıllık bir bitki olan hasekiküpesi bahar sonundan itibaren güzel çiçeklerini sergileyerek kelebek ve arıları bahçenize davet ediyor. Onu dilerseniz kolaylıkla tohumdan yetiştirebilirsiniz. Çiçekleri kuruduğunda tohumlarını toplayabilir, serin bir yerde muhafaza edip son donlar geçtikten sonra toprak yüzeyine ekerek gelecek yıl da yetiştirebilirsiniz. Bahçenizde yarı gölgeli bir konumu, nemli ve drenajı iyi olan toprakları tercih eden hasekiküpeleri uzun sıcak yazları pek sevmezler.

Çiçeklerin dilinde hasekiküpesi “zevk”i simgeler, birine bir buket hasekiküpesi vermek “Seninle vakit geçirmek çok zevkli” anlamına gelmektedir.

Hasekiküpesi - Aquilegia caerulea

Çok Yıllık

Boy : 40-60 cm

Toprak Ph : 5.1-6.0

Sulama İhtiyacı : Düzenli Sulama

Konum : Yarı gölge

Çiçeklenme : Bahar sonu,yaz başı

Üretim Yöntemi : Tohum