Karides Çiçeği

Karides Çiçeği (Justicia brandegeeana), ayıpençesigiller (Acanthaceae) familyasından kışın yaprak dökmeyen çalı türünde çiçekli bir bitki. Karides çiçeği “Justicia” cinsinin kapsadığı 600 bitkiden sadece biridir. Yapılan son kimyasal araştırmalar Justicia cinsine ait bitkilerin özünün virüs öldürücü, kanser ve diyabet önleyici olduğunu ortaya koymuş fakat henüz özellikle “Justicia brandegeeana” için yapılmış bir çalışma bulunmuyor.

Bitkinin ilginç soyadı olan “Brandegeeana” ise Kaliforniya ve isimleri “San ya da Santa diye başlayan” (örneğin; Santa Cruz ya da Santa Barbara gibi) Channel Adaları’nın bitki örtüsü konusunda otorite kabul edilen 19. yüzyılda yaşamış Amerikalı botanik uzmanı Townshend Stith Brandegee’den geliyor. Anavatanı Meksika olan bitkinin en ilginç özelliği brahtelerinin (yani çiçeğinin etrafını saran yapraklarının) karidesi andırması ve bu sebeple de “karides çiçeği” olarak tanınıyor. Bitkinin uzunlukları değişen bu karidese benzeyen yaprakları önceleri beyaz ya da krem rengi olup güneş gördükçe zamanla pembe veya somon rengine dönmeye başlıyor. Uzun, ince ve “mor benekli” beyaz çiçekleri ise zarif bir şekilde bu yapraklar arasından kendini gösteriyor. Bitki çiçeklenmeye başladığı andan itibaren uzunca bir süre çiçek verip daha sonra bir dinlenme evresine giriyor ama yıl boyunca bu birkaç kez tekrarlanıyor.

Karides çiçeği, nektar üreterek kelebeklerin ve özellikle de bülbüllerin ilgisini toplayan bitkilerden biri. Hatta onu bahçede yetiştirebilenler gün batarken bitki üzerine konan bülbülleri pencereden rahatlıkla izleyebileceğiniz bir yere dikmenizi tavsiye ediyorlar. Bülbüllerin müzisyenlik yeteneklerini sergilemek için neden alacakaranlık gibi büyülü bir zaman dilimini seçtiklerini bilemiyorum ama eğer henüz bu konserlerden birini dinlemediyseniz gerçekten çok şey kaçırıyorsunuz diyebilirim. Ne yazık ki bu usta müzisyenlerin konser alanları olan parklar ve ormanlar hızla yok oluyor. Neden mi?...

Çünkü biz artık hafta sonu doğada pikniğe değil de lüks AVMlerde alışverişe gitmeyi tercih ediyoruz. Çünkü bildiğimiz tek şey “tüketmek”...

Biz dedim ama Bitki Günlüğüm’ü takip eden herkesin havaların ısınmasıyla birlikte tam tersini yapacaklarına eminim...

Dönelim tekrar karides çiçeğine. Karides çiçeği normal olarak dış mekan sıcaklığının 7 ℃ altına düşmediği ve donların görülmediği iklimlerde, yarı gölgeli konumda bahçe bitkisi olarak yetiştirilebiliyor. Fakat bizimki gibi ılıman iklim kuşağındaki ülkelerde saksıda iç mekan bitkisi olarak da yetiştirilebiliyor. Aslında bakımı çok da zor değil çünkü o kuraklığa dayanıklı ve gübre istemeyen bir bitki. 1 metre kadar uzayabilen bitkinin uzun dalları budanmadığı takdirde yere kadar sarkabiliyor, bu nedenle her yıl Şubat ayı ya da Mart ayının başı gibi yıllık budamasının yapılması gerekiyor. Bitkinizi yazın dışarı taşırsanız onu kırmızı örümceklerden, beyazsineklerden, nematodlardan, kök çürümesi, kara leke ya da pas hastalığı gibi hastalıklardan da koruyabilmeniz gerekiyor. İyi bakıldığında 10 ile 20 yıl kadar yaşayabilen bitkinizi bahar ya da yaz ortasında yaş odun çelikleriyle ya da toprak daldırmasıyla çoğaltabilirsiniz. Koyu kırmızı, pembe ya da sarı gibi pek çok renkte çeşitleri üretilen karides çiçeği prestijli İngiliz Kraliyet Bahçecilik Topluluğu ödüllü bir bitki. O yüzden de sıcak iklimlerde bahçe meraklısı pek çok koleksiyoncunun bahçesini süsleyen ilginç görünümlü egzotik çiçeklerden biri olmasına şaşırmamak gerekiyor sanırım.

Karides Çiçeği - Justica Brandegeeana

Çok Yıllık

Boy : 60-90 cm

Toprak Ph : 6.1-7.5

Sulama İhtiyacı : Düzenli Sulama

Konum : Az gölgeli

Çiçeklenme : Yıl boyu

Üretim Yöntemi : Çelik