Yabani Keçi Sakalı

Yabani Keçi sakalı (Astilbe), taşkırangiller (Saxifragaceae) familyasından 18 farklı rizomlu ve çiçekli bitki ailesini kapsayan büyük bir bitki klanı. Yabani keçi sakalları dağlık uçurumların, dere ve göllerin, orman arazilerinin kıyısında yetişen çok yıllık bitkiler. Hızlı büyüyen, soğuğa karşı dayanıklı (-20 ℃’a kadar), toprak konusunda çok da seçici olmayan (killi topraklarda da yetişebilir) bu bitkiler özellikle yarı gölge ve nemli toprakları seviyor.

Hoş görünümlü, kuş tüyünü andıran çiçekleri nedeniyle kültüre alınarak çok sayıda melezi elde edilmiş olan yabani keçi sakalı genellikle yapay göl ve havuz kıyılarında yetiştiriliyor. Bazı türlerinin hoş kokulu çiçekleri arıların, kelebeklerin ve kuşların ilgisini çekiyor. Yabani keçi sakalının Temmuz ve Ağustos aylarında görülebilen çiçekleri beyazdan koyu mora kadar çok farklı renk ve tonlarda olabiliyor. Gruplar halinde renk geçişleri yaratacak şekilde kullanıldıklarında ise ortaya seyrine doyum olmayan bir bahçe manzarası çıkabiliyor. Bu sebepledir ki bahçecilikte en çok tercih edilen ve çok sayıda bahçecilik ödülüne layık görülen bitkiler arasında yer alıyor.

Bitkinin en yaygın kullanılan alt türü olan “Astilbe chinensis”’in “Plumia” melezi birinci sınıf bir yer örtücü olarak bahçe sahiplerine tavsiye ediliyor. Çok sıcak ve kurak olan iklimlerde ve direkt güneş altında yetiştirilmesi çok zor olan bu güzel bitkileri mutlu edebilmek için haftada 2 kez sulamanız ve topraklarının kurumasına izin vermemeniz yeterli. Bu arada Astilbe chinensis’in taze filizleri ve yaprakları da yenebiliyormuş. Yabani keçi sakalını tohumdan üretebilir ve 3-4 yıl sonra bitkinin köklerini ayırarak çoğaltabilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş çiçekleri seviyorsanız, bitkinin çiçeklerini kurutarak evinizde dekoratif amaçlı olarak da kullanabilirsiniz.

Keçi Sakalı - Astilbe

Çok Yıllık

Boy : 15-70 cm

Toprak Ph : 5.6-7.5

Sulama İhtiyacı : Haftada iki kez

Konum : Yarı gölgeli

Çiçeklenme : Yaz ortası

Üretim Yöntemi : Tohum, kök ayırma