Kızgözü

Kızgözü (Coreopsis), papatyagiller (Asteraceae) familyasından tek ya da çok yıllık olabilen çiçekli bitki türü. Anavatanı Amerika kıtası olan bitki aynı zamanda Florida eyaletinin de resmi çiçeği. Kuşların, kelebeklerin ve arıların sevdiği bitkilerden olan kızgözünün genellikle sarı renkli olan taç yapraklarının uçları dişlidir.

Coreopsis adı Yunanca’da “tahtakurusu” anlamına gelen “koris” ile “görünüm” anlamına gelen “opsis” sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. Bunun nedeni bitkinin tohum keselerinin tahtakurusu böceğine benzemesi. Bitkinin 75-80 kadar türü bulunuyor ve bu türlerin çoğu kültüre alınarak çok renkli (sarı, pembe, turuncu, mor vb.) popüler dış mekan süs bitkileri elde edilmiş. “Coreopsis grandiflora”, kızgözünün bahçecilikte en fazla bilinen türü ve yaz boyunca çiçek verdiği için de çok seviliyor. Kuruyan çiçek başlarını kopardığınız sürece bitki sonbahara dek çiçeklenmeyi sürdürüyor.

Pembeli sarılı “Coreopsis rosea” ve eğrelti yapraklı “Coreopsis verticillata” da bahçecilikte çok tercih edilen türleri arasında yer alıyor. Kızgözü bahçede güneşli ya da yarı gölge ortamları tercih ediyor. Özellikle kurak mevsimlerde düzenli sulamaya gereksinim duyuyor. Kızgözü gübre sevmeyen bitkilerden. Fakat özellikle sümüklüböceklere karşı önlem almanız gerekebilir. Onu tohumdan, çelikle ve kök ayırma yöntemleriyle çoğaltabilirsiniz. Tohumdan üretmek için Mart ayında viyollere ekebilir, yaz başında ise bahçedeki konumlarına taşıyabilirsiniz. Sarı renkli olan kızgözü çiçekleri bahçenizde gaylardiya ve kirpi otu ile bir arada oldukça hoş bir görünüm oluşturabilir. Onları kesme çiçek olarak da kullanabilirsiniz.

Kızgözü tıpkı kirpiotu (ekinezya) gibi çayı demlenebilen bir papatya türü. Bu bitkinin kökünün çayının ishali kestiği söyleniyor. Bir inanışa göre kız çocuğu sahibi olmak isteyen hamileler bu bitkiyi çiçeği, yaprağı ve sapıyla beraber çay olarak demleyip içerlermiş. Çiçeklerin dilinde ise kızgözünün iki anlamı var: Çiçeğinin rengi genellikle sarı olsa da her şeye rağmen mutlu olabilmek ve ilk görüşte aşk gibi daha çok "kızlara özgü "iki tozpembe kavramı simgeliyor...

Bana bu konudaki fikrimi sorarsanız mutluluk, size başka birinin verebileceği bir şey değildir, hiç boşuna dışarıda aramayın. Mutluluk zaten içinizde vardır (ya da yoktur) ama sadece doğru kişi ya da kişilerle ortaya çıkar. Çiçeklerin bize öğrettiği en güzel şeylerden biri de her şeye rağmen neşeyle çiçek açmayı sürdürmek, yaşama sevincinizi asla yitirmemektir. Tüm çiçekler bilir ki güneş er ya da geç her zaman doğar.

Kızgözü - Coreopsis

Tek yada Çok Yıllık

Boy : 45-60 cm

Toprak Ph : 6.1-7.8

Sulama İhtiyacı : Düzenli Sulama

Konum : Güneşli yada Yarı Gölge

Çiçeklenme : Bahar sonu - Güz başı

Üretim Yöntemi : Tohum, Kök ayırma