Malabar Ispanağı

Malabar ıspanağı (Basella alba), Basellaceae familyasından yenebilen parlak yeşil sukkulent yapraklarına sahip güzel bir sarmaşık türü. Neredeyse bulunduğu her ülkede farklı bir ada sahip olan bu bitkinin en yaygın adı “sarmaşık ıspanağı”.

Anavatanı güneydoğu Asya olduğundan ve tropik iklim kuşağında yetiştiğinden buralarda görebileceğimizi pek sanmıyorum ama sera ortamında her şeyin mümkün olduğunu da biliyoruz. Sıcak ve güneşi bol iklimlerde, drenajı iyi kumlu ve humuslu topraklarda 10 metreye kadar uzayabiliyor. Bilinen iki türü var: yeşil ve kırmızı olarak adlandırılıyorlar ama aslında ikisinin de yaprakları yeşil. Basella alba’nın sap ve yaprakları tamamen yeşilken, Basella alba rubra’nın sadece sapları kırmızı renkli oluyor.

Tohum ya da çelikle üretilen bu sarmaşığın küçük pembemsi beyaz çiçekleri ve kırmızı boya elde edilen siyah renkli meyvaları da var. Malabar ıspanağı güney Asya ülkelerinde ve pek çok tropik kuşak ülkesinde tıpkı bizdeki ıspanak gibi tüketilen ve bol bulunan bir sebze türü. Ispanak dendiğine bakmayın aslında bizim bildiğimiz ıspanak (Spinacia oleracea) ile akraba filan değilller ama kaderleri aynı. Yani çorbalara, yemeklere, mezelere ve salatalara malzeme oluyor kendisi.

A ve C vitaminleri dışında demir ve kalsiyum açısından da zengin olan malabar ıspanağının bildiğimiz ıspanağa göre kalorisi düşük ama protein içeriği ise daha yüksek. Kemik erimesi ve demir eksikliği olanlar için ideal bir besin olan malabar ıspanağı aynı zamanda bünyenizi kalp damar hastalıklarından ve kolon kanserinden de koruyor. Nepal’de ise yaprağının kırmızımsı suyuyla katarakt ve göz iltihaplanmaları da tedavi edilmekteymiş...

Demek ki bizim ıspanak düşkünü denizci Temel Reis’in yolu hiç tropik ülkelere düşmemiş, neler kaçırdığını bir bilseydi keşke...

Malabar Ispanağı

Basella Alba

Çok Yıllık

Boy : 10 m

Toprak Ph : 5.5-8

Sulama İhtiyacı : Nemli Toprak

Konum : Güneşli ve sıcak konum

Çiçeklenme : Yıl boyu

Üretim Yöntemi : Tohum,çelik