Penstemon

Penstemon (Penstemon), ot veya çalı olmak üzere 250 çiçekli bitki türünü içeren büyük bir bitki ailesi. Önceleri sıracaotugiller (Scrophulariaceae) familyasına (bu ailenin üyelerinden Sıradan Sıraca Otu ile daha önce tanışmıştık) ait olduğu düşünülürken son yıllarda yapılan genetik araştırmalar sonucu sinirotugiller (Plantaginaceae) familyasına (bu ailenin üyelerinden de Dar ve Geniş yapraklı Sinirli Ot’unu geçen yıl görmüştük) dahil edilen penstemonun anavatanının Kuzey Amerika ve Asya’nın Doğusu olduğu düşünülüyor.

Çiçeğinin stamenlerinden (erkek organ) birinin tıpkı tüylü bir dil gibi dışarı sarkması nedeniyle ona yabancı dilde “beardtongue” (sakaldil) adını vermişler. Bitkinin adında da bu sıra dışı beşinci stamene vurgu yapmak amacıyla Yunanca’da beş anlamına gelen “penta” sözcüğünden bir isim yani “penstemon” türetilmiş.

Penstemonun en kısa boylusu 10 cm, en uzun boylusu ise 3 metre olmak üzere farklı boylarda türleri de var. 19. yüzyıl başlarından Kuzey Amerika’dan Avrupa’ya getirilerek pek çok melezi ve bahçecilik ödülü alan çok sayıda varyetesi üretilmiş. Kuzey Amerika yerlileri onları çeşitli insan ve hayvan hastalıklarını tedavi etmek için kullanmış olsalar da günümüzde penstemon sadece sevilen bir bahçe bitkisidir.

1946 yılında ABD’de adına bir de dernek (Amerikan Penstemon Topluluğu) kurulan bitkinin çok sayıdaki türünün bir arada sergilendiği en kapsamlı koleksiyon ise Arizona eyaletinde yer alan Flagstaff Arboretumu’nda sergileniyor ve her yıl yaz aylarında burada bir de penstemon festivali düzenleniyor.

Kuraklığa ve soğuğa dayanıklı bir bitki olması nedeniyle özellikle kaya bahçeleri için tercih edilen bitkiler arasında yer alan penstemon aynı zamanda arı, kelebek ve kuşların ilgi gösterdiği çiçeklerden biri. Kök ve dal çelikleri haricinde toprak daldırma yöntemleriyle de üretilebilen bitkinin “havai fişek penstemonu” olarak bilinen kızıl çiçekli türü “Penstemon eatonii” ise benim bahçelere çok yakıştırdığım bir bitki. Eğer penstemonu sevdiyseniz, mutlaka hoşunuza gidecek bir rengini bulabilirsiniz çünkü çok sayıda rengi bulunuyor. Penstemonu kesme çiçek olarak hediye etmenin çiçeklerin dilinde anlamı ise “Bana artık bir cevap ver” demekmiş. Oyalanmayı sevmeyen sabırsız aşıkların bilgisine sunulur.

Penstemon - Penstemon

Çok Yıllık

Boy : 45-60 cm

Toprak Ph : 6.1-7.5

Sulama İhtiyacı : Düzenli az sulama

Konum : Güneş Alan Konum

Çiçeklenme : Yaz boyu

Üretim Yöntemi : Kök ve dal çelikleri, toprak daldırma