Rus Adaçayı

Rus adaçayı (Perovskia atriplicifolia), Lamiaceae (ballıbabagiller) familyasından çok yıllık çiçekli bir çalı türü. Ona Rus adaçayı denmesine aldanmayın, ne anavatanı Rusya, ne de adaçayı (Salvia) cinsi ile yakın akraba. Bitkinin anavatanı orta ve güneybatı Asya’nın stepleri. Hatta botanik dünyasıyla ilk tanışması, 19. yüzyıl ortalarında Afganistan’dan Londra’ya götürülen bir bitki örneğiyle gerçekleşmiş. 20 yüzyılın başından itibaren de bahçecilikte bordür ve çit bitkisi olarak aranan bir bahçe bitkisi haline gelmiş ve pek çok melezi üretilmeye başlanmış. Bu melezlerden bazılarının dünyaca ünlü bahçecilik ödülleri aldığını da belirtmek gerekiyor. 1987 yılında Çin’de keşfedilen bir endemik türüne ise “Perovskia pamirica” denmiş...

Asıl akrabalarına değinecek olursak, Rus adaçayına yakın akraba olanlar ise biberiye (Rosmarinus) ve nane (Mentha) cinsleri. Rus adaçayı hoş kokulu menekşe rengi çiçekleri nedeniyle görünüm olarak lavanta (Lavandula) cinsini çağrıştırıyor. Hatta yapraklarını parmaklarınızın arasında ezerseniz lavanta ve adaçayı karışımı bir koku duyabilirsiniz. Bitkimiz güzel çiçeklerini yaz ortasından neredeyse güz ortasına kadar açmayı sürdürüyor. Bu haliyle de kuşları, arıları ve kelebekleri bahçenize davet ediyor.

Bu güzel çiçekler salataları süslemek için kullanılabiliyor ya da onlardan boya elde edilebiliyor. Rus adaçayı anavatanı olan Asya’da çok farklı hastalıklar için de ilaç olarak kullanılmış. Bitkinin çiçek ve yapraklarından elde edilen yağının ateş düşürücü, ağrı kesici ve parazit düşürücü özellikleri var. Bu yağdan aynı zamanda ağaçların odun dokularına zarar veren böcekler (Tropidion castaneum) ve karıncalar (Camponotus maculatus) için de böcek öldürücü olarak da faydalanılıyor.

Çiçeklerini son sürgününde veren bitkinin budamasının erken ilkbaharda yapılması gerekiyor. Bitki budandığında daha sağlıklı ve gür olarak yetişiyor. Toprak ve iklim konusunda çok seçici olmayan Rus adaçayı, çeşiti bitki hastalıklarına karşı da oldukça dayanıklı bir tür. Çok fazla su ve gübre istemiyor. Bitkinin önemli bir özelliği ise zehirli atıklar tarafından kirlenen toprakları arındırıcı özellik taşıması. Bu nedenle bazı ülkelerde devlet tarafından ekimi yapılıyor ve yetiştiriliyormuş. Rus adaçayını tohum yerine çelikten yetiştirmek isterseniz bunu en erken ilkbahar sonunda aldığınız yarı odun çeliği ile yapabilirsiniz.

Rus Adaçayı

Perovskia Atriplicifolia

Çok Yıllık

Boy : 60-90 cm

Toprak Ph : 5.1-8.5

Sulama İhtiyacı : Düzenli ve az sulama

Konum : Güneş ve yarı gölge

Çiçeklenme : Bahar sonu - Güz ortası

Üretim Yöntemi : Tohum, çelik