Acı Ağaç

Sırada bir ağaç daha var. İsmi size daha önce tanıttığım sarışın güzelinkine (Cassia) benziyor, Quassia amara yani Acıağaç.

Bu Güney Amerika kökenli kızıl saçlı güzele kuvasya da deniyor. Ağaç dediğime bakmayın, acıağaç Simaroubaceae (Kokarağaçgiller) familyasından sıcak iklimlerde yetişen kısa boylu bir ağaççık aslında.

Kırmızı bibere benzeyen çiçekleri oldukça hoş görünüyor. Acı ağacın içerdiği “kuvasin” adlı madde nedeniyle, kökü, kabuğu ve odunu böcek öldürücü, ilaç ve yiyecek endüstrisinde kullanılıyor. Kuvasin, doğada bulunan en acı maddelerden biri olarak kabul ediliyor.

Bazı ükelerde acı ağacın kabuğundan yapılan kaplardan su içenlerin kuvvetleneceğine inanılıyormuş. Acıağaç organik tarım yapmayı düşünenler için de önemli bir bitki çünkü ağacın acı özünden elde edilen böcek ilacı yaprak bitleri, patates böceği ve tırtıl gibi pek çok zararlıya karşı etkili oluyor. Tabi bu ilacı Türkiye’de bulabilir misiniz bilemem ama İsviçre’de patenti alınmış bir organik tarım ilacı olduğuna göre bulmak çok zor olmasa gerek. Şayet ilacı değil de ağacı bulursanız kendi ilacınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Kabuğunun 200 gramını 2 litre suda 24 saat beklettikten sonra 30 dakika kaynatın. Bunu 10 ile 20 litre arası suya karıştırarak sprey olarak bitkilere püskürtmeniz gerekiyor. Daha büyük alanları ilaçlamak isterseniz hektar başına ortalama 4 kiloacıağaç kabuğuna ihtiyacınız var.

Acıağacın yarı gölgeyi seven, kuraklığa dayanıklı ama dona hiç dayanıklı olmayan bir bitki olduğunu söyleyerek bitirelim.