Antoryum

Antoryum (Anthurium scherzerianum), yılanyastığıgiller (Araceae) familyasından tropikal yağmur ormanlarına özgü egzotik bir bitki. Anavatanı Orta ve Güney Amerika olan antoryum, flamingo çiçeği olarak da biliniyor. Aslında “domuz kuyruğu”, “boyalı dil” ya da “oğul” çiçeği gibi farklı isimleri de var ama en yaygın bilinen adı flamingo. Latince adı ise Yunanca’daki “anthus” (çiçek) ve “oura”(kuyruk) sözcüklerinin birleşiminden oluşturulmuş.

Antoryum ailesinin 1500’e yakın alt türü bulunuyor, mavimsi yeşil yaprakları ve kırmızıdan pembeye değişen renkteki çiçek tablaları ile hem dekoratif bir iç mekan bitkisi, hem de uzun ömürlü bir kesme çiçek olarak çok seviliyor. Antoryum, kalp şeklindeki çiçeğiyle konukseverliği sembolize ediyor.

Nazara karşı koruduğuna ve şans getirdiğine inanıldığından ev hediyesi olarak götürmek adettenmiş. Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Mizoram eyaletinde her yılın Eylül ayında 3 gün süren bir uluslararası “antoryum festivali” düzenleniyor, hani yolunuz düşerse haberiniz olsun ;)

Antoryum aslında bakımı kolay ve dayanıklı bir ev bitkisi. Kışın çok serin olmayan ve yarı gölge bir noktada konumlandırıp, toprağını ve yapraklarını nemli tuttuğunuz sürece sorun yaşamazsınız. Bitkinizi sularken, yapraklarına da su püskürtmeyi unutmayın. Drenajı iyi olan, kaliteli toprakları seven antoryumun saksısının dibinde hiç su bırakmayın, hele ki kireçli suları hiç sevmiyor. Çiçekli olduğu dönemlerde de haftada bir sıvı gübre vermelisiniz. Antoryum yaşlandıkça çiçeklerinin küçüldüğünü söyleyenler var, çiçek vermeye devam etmesi için de bitkinin üzerinde kuruyan çiçeklerini elle temizlemeniz gerekiyor. Mart-Kasım aylarında normal ve düzenli sulamasını yapıp kış aylarında da toprağını kurutmadan sadece nemli tutarsanız antoryumunuz çok mutlu bir bitki olacaktır.