Aşk Çiçeği

Aşk çiçeği (Agapanthus), güzel kokulu mavi çiçekleriyle Güney Afrika’ya özgü soğanlı bir bitki. Ona “Nil zambağı” ya da “Afrika zambağı” da deniyor ama yapraklarının zambak yapraklarına benzemesinin dışında zambaklarla hiçbir ilişkisi yok diyebiliriz.

Yunanca “agape” aşk, “anthos” ise çiçek anlamına geliyor, yani ona en güzel ismi Yunanlılar vermiş, “aşk çiçeği” demişler. İngilizler sadakat içeren aşklara “true blue” (gerçek mavi) yani “gerçek aşk” derler, bu çiçek de öyle, “gerçekten mavi” ama beyaz renk olan türleri de üretilmiş.

Türkiye’de Akdeniz ikliminin görüldüğü yörelerde, ev ya da sera ortamında yetiştirilebiliyor deniyor ama ben bu yıl kendilerini İstanbul’da Anadolu yakasındaki bir alış veriş merkezinin girişini süslerken görmüştüm. Daha doğrusu bir arkadaş, “Bu çiçeği tanıyor musun?” diyerek bana fotoğrafını yollamıştı. “Çiçeklerinden soğanlı bir bitki olduğunu anlayabiliyorum ama maalesef adını bilmiyorum...” demiştim o zaman. Sonrasında tanımlamayı başardım ama bir yerlere “bu bitkiyi de bir ara yazarak anlatayım” diye not aldıktan sonra tamamen unutmuşum bana o bitkiyi soran arkadaşın kim olduğunu...?...

Umarım bu yazıyı okuyacak olanlardan biridir, eğer öyleyse çiçeği görür görmez tanıyacaktır ve ben de görevimi yerine getirmiş olacağım nihayet... (Not: Kayıp arkadaş bulundu, benim sempatik bahçıvan arkadaşım Güllü İbo’ymuş meğer)

Peki, bu romantik çiçeği nasıl yetiştireceğiz? İlkbahar ve yaz aylarında eğer yeterince güneş alırsa güzel çiçeklerini gösteren aşk çiçeğini soğanından yetiştirmek isterseniz onu yaz sonunda ekmelisiniz. Kışın soğuk geçtiği iklimlerde soğanlarının biraz daha derine gömülmesi gerekiyormuş.

Tohumdan yetiştirmek isterseniz de 3 ya da 4 yıl gibi bir uzunca bir süreyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Tohumdan sera ya da ev ortamında yetiştirdiğiniz bitkinizi özellikle Ekim-Mart döneminde asla yerinden oynatmamanız tavsiye ediliyor. Dilerseniz Nisan ayı sonuna doğru onu bahçedeki yeni yerine alabilirsiniz.

Aşk çiçeğinin kültüre alınmış iki türü İngiliz Kraliyet Bahçıvanlık Ödülü’nü kazanmış: “Agapanthus campanulatus subsp. patens” ve Agapanthus Loch Hope”. İkisi de gerçekten çok güzeller. Bahçedeki zararlı böceklere karşı dayanıklı bir bitki olması da aşk çiçeğini tercih edilen bir süs bitkisi yapıyor. Sıcağa ve kuraklığa dayanıklı olması da cabası. Bu arada denizin tuzlu rüzgarlarından da etkilenmiyor. Bir metreye yakın boyuyla bahçenizde zarif görünümlü bir bordür bitkisi olmaya adaydır kendisi. Güzel çiçeklerini görmek istiyorsanız onu bol güneş alan, drenajı iyi ve az kumlu bir toprakta misafir etmelisiniz.