Bakla

Protein, mineral ve vitamin açısından zengin, son derece sağlıklı bir yiyecek olan Bakla ya da Vicia faba’yı, hazır enginardan da söz etmişken unutmak ayıp olurdu doğrusu.

Bakla, tek güneybatı Asya kökenli yıllık bir bitki ve sıklıkla Akdeniz havzasında üretimi yapılıyor. Ülkemizde de farklı türleri yetiştiriliyor. Taze yaprakları ve tohumları yenebilen baklanın kurutulmuş tohumlarının eskiden ekmek yapımında buğday ununa karıştırıldığı da bilinmektedir.

Buğday ya da sebze tarımı yapanlar, toprağı azot açısından zenginleştirdiği için bazı seneler de bakla ekerler. Bakla, çiçek açmadan toprağa karıştırılarak yeşil gübre olarak veya hasattan sonra hayvan yemi olarak da kullanılır. Gelelim baklayla ilgili ilginç birkaç bilgiye...

Dik üçgenin kenar uzunluklarıyla ilgili teoremi bulan Pisagor tam bir bakla düşmanıymış, ölülerin ruhlarını barındırdığına inandığı için bakla yemeyi yasaklamış. Eski Mısır’da bakla, fakirlerin yemeği olarak bilinirmiş ve kalburüstü kesim baklayı ağızlarına sürmezlermiş.

Portekiz; Fransa ve İspanya’da yılbaşına özel yapılan bir kekinin içine bir de bakla tanesi konurmuş. Tane kimin dilimine düşerse seneye o kişi kekin sofraya konmasından sorumlu olurmuş. Avrupa folkloründe Paskalya’dan önceki ilk Cuma bakla eken kişinin o yıl şanslı olacağına inanılırmış... Bu yazıyı okuduktan sonra canımız bakla çekmiş olabilir. Şöyle güzel bir bakla tarifi vermek isteyen var mı?...