Barış Çiçeği

Barış çiçeği (Spatiphyllum), yılanyastığıgiller (Araceae) familyasından Spathiphyllum cinsini oluşturan tropik süs bitkisi ailesi.

Anavatanı Amerika’nın ve güney doğu Asya’nın tropik bölgeleri olan bitkiye yabancı dilde “peace lily” (barış zambağı) ya da “white sails”( ak yelkenler) deniyor, biz ise ona “barış çiçeği” veya “yelken çiçeği” diyoruz.

Genellikle beyaz (yeşilimsi beyaz ya da sarı olan türleri de bulunuyor) ve zarif görünümlü çiçeği tek taç yapraktan oluşan barış çiçeğinin 40 türü bulunuyor. Barış çiçeği çok az ışık ve suyla mutlu olabilen, “iç mekandaki hava kalitesini iyileştirme özelliği bulunan” dayanıklı bir bitki. Bitki bakımından hiç anlamayan ihmalkarların bile bu çiçeği kolay kolay öldüremediğini söyleyebilirim. Hayır, o ihmalkar ben değilim, sabredin oraya da geleceğiz...

Odaların en karanlık ve kuytu köşelerinde bile yaşayabilen bu bitki genellikle de pek ışık almayan mekanları yeşillendirmek için kullanılıyor. En yaygın görülen türü “Spathiphyllum wallisii”, adını Alman bir bitki koleksiyoneri olan Gustav Wallis’den ödünç almış. Daha iri ve sarı çiçeklere sahip olan “Spathiphyllum floribundum” (ona yabancı dilde “kar çiçeği” diyorlar) ise aynı zamanda daha uzun boylu bir tür olarak sıcak iklimlerde bahçe bitkisi olarak kullanılabiliyor.

Genellikle ofis gibi kapalı alanlarda görebileceğiniz bu bitki havadaki zararlı partikülleri temizlediği için uzay istasyonlarında da kullanılıyormuş. Uzaya bile çıkmayı başaran bu bitkiyi banyosunda yetiştirenler bile var(!), açıkçası banyo içerdiği nem açısından bu çiçek için çok uygun bir yer, tabi yeterince ışık alabiliyorsa. Fakat durumu abartıp akvaryum bitkisi haline getirenler de varmış ki kök çürümesini engelleme şansları olduğunu sanmıyorum. Ayrıca yeterince ışık almadığı takdirde bitkinin sadece yemyeşil yapraklarını görebilirsiniz.

Güzel bir barış çiçeği türü olan “Spathiphyllum cochlearispathum”a sahip olan “ihmalkar” bir dostum bitkinin çiçeklerini bir türlü görememekten şikayetçiydi. Bitkisinin saksısını ve toprağını değiştirip, onu evinde sabah güneşi alabilen daha aydınlık bir konuma taşıdık. Biraz da sıvı gübre verip düzenli sulanınca bitki nihayet bu ilgiye karşılık verip beyaz yelkenlerini açmaya karar verdi.

Bir barış çiçeğiniz varsa ya da almayı düşünüyorsanız, öncelikle onu direkt güneş ışığı almayan gölge bir yere koymalısınız. Toprağı iyice kurudukça, aşağı yukarı haftada bir defa bolca sulamanız yeterli olacaktır. Bitkinize eğer mümkünse kireçsiz ve dinlenmiş su vermeye çalışın. Çiçeklerini gösterdiği ilkbahar ve sonbahar aylarında sıvı gübresini de aşağı yukarı ayda bir vermeniz yeterli olur.

Kış ve yaz mevsiminde bitkinizin dinlenmesine izin vermeli, dış müdahaleleri en aza indirgemelisiniz. Hastalanan ya da kuruyan yapraklarını saplarıyla birlikte bitkiden uzaklaştırmanız da bitkinizin sağlığı açısından idealdir. İki yılda bir saksısını toprağıyla birlikte değiştirmenizi de tavsiye ederim. Dilerseniz gelişme döneminde verdiği yaprak sürgünlerinden de bitkiyi çoğaltmanız mümkün olabilir.