Bodrum Papatyası

Bodrum papatyası olarak tanınan Osteospermum fruticosum, Güney Afrika kökenli tek ya da çok yıllık olabilen bir papatya türü.

Bahçıvan arkadaşlarımızdan biri telefonundan bahçesindeki papatyalarını gururla göstererek “Bunlar da Bodrum papatyalarım” dediğinde bu işte bir yanlışlık olduğunu düşünmüştüm... Meğer benim gördüğüm ve hatta bir süre de saksıda büyüttüğüm taç yaprakları kaşık gibi görünen papatyalar da, bu arkadaşımızın papatyaları da Afrika papatyalarıymış. Yani bazı türler düz, bazıları kaşık uçlu olabiliyor. Benim yakından tanıdığım tür “ak kaşık” çiçeği olarak da biliniyormuş.

Güneşi ve suyu çok seven, soğuklara dayanıklı olmayan bu papatyaları İstanbul koşullarında büyütmek benim başaramadığım bir şeydi ama darısı sizin başınıza. Bodrum papatyası fazla sulanmayı sevmiyor ama toprağını nemli tutmanız yeterli, iyi bakıldığında sürekli olarak yeni çiçekler açmayı sürdürüyor. Gölge ya da yarı gölge bir ortamda yetiştirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin çünkü bu çiçek güneşi fazlasıyla seviyor.