Ciğerotu

Sıradaki bitkimiz Pulmonaria officinalis ya da bizim bildiğimiz adıyla Ciğer otu. Sıranın ona gelme sebebi de daha önce anlattığım Öksürük otu (Tussilago farfara) ile birlikte kullanıldığında bronşit ve astım gibi pek çok solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu bir ilaca dönüşmesi...

Kendisi hodangillerden (Boraginaceae) ilkbaharda mor ve kırmızı çiçekler açan çok yıllık otsu bir bitki. Nemli orman altları ve çayırlarda yetişen ciğer otu yaprakları yenebilen ve hiçbir zehir barındırmayan bir ot. Yaprakları tazeyken salata ve güveç yemeklerine konabilirmiş. Bu arada Vermut adlı içkinin üretiminde de kullanılıyormuş. Bitkinin yaprakları yaralarda kanı durdurmak için de kullanılabiliyor.

Ciğer otunun yapraklarını baharda toplayarak kurutabilirsiniz, kışın boğaz ağrılarınız da varsa çay gibi demleyip içebilirsiniz. Geniş ve orman kenarı bahçeler için yer örtücü olarak da kullanılabilen bitkinin nemli ve humuslu toprakları sevdiğini hatırlatmış olalım. Bitkinin beyaz benekli yaprakları nedeniyle bahçenizde ilgi çekici kombinasyonlar da yaratabilirsiniz.