Dalakotu

Yaşadığım yerde pek çok farklı türüne rastladığım ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından bir bitki olan Dalak otuna ( Teucrium chamaedrys) biz Türkler, aman adı Mahmutlar alınmasın, Kısa Mahmut veya Bodur Mahmut otu da diyormuşuz.

Haziran ayından Eylül’e kadar çiçekli olarak görebileceğiniz dalak otu çok yıllık ormana özgü bir yabani bitki. Yapraklarını parmaklarınız arasında ovuşturduğunuzda sarımsak benzeri bir kokusu var. Bitkinin yazın toplanıp kurutulan çiçekleri ve üst dallarından iştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, ateş düşürücü ve anti bakteriyel çay yapılabiliyor. Fakat bitkinin doğru türünü topladığınızdan emin olmadıkça bunu yapmayın çünkü zehirli akrabaları da var.

Gut hastalığına özellikle iyi geldiği biliniyor ama uzun kullanımlarda karaciğere zarar verebiliyormuş, dikkatli olalım. Toprak konusunda seçici olmayan ve gölgede de yetişebilen dalak otuna orman kıyıları ve duvar diplerinde rastlayabilirsiniz. Dalak otu tohumdan üretilebiliyor. Bahçelerde alçak bordür ya da yer örtücü olarak da kullanılabiliyor. Soğuğa ve sıcağa oldukça dayanıklı bir bitki olması da bu seçimde etkili kuşkusuz. Tek yapmanız gereken solmuş çiçeklerinin bulunduğu üst kısımları hafifçe budamak, bu bitkinin daha da gür büyümesini sağlıyormuş. Bahçenize arıları ve kelebekleri davet etmek isterseniz elbette.