Doğu Kayını

Sırada Karadenizli bir orman ağacı olan Doğu Kayını (Fagus orientalis) var. Ortalama 20 metreye kadar uzayabilen doğu kayını rüzgara, dona ve deniz etkisine oldukça dayanıklı bir ağaç. Sahilde 200 metreden başlayarak 2100 metreye kadar çıkabiliyor.

Toprak konusunda çok seçici değil, gölge ya da yarı gölgede de yetişebiliyor. Ağaç üzerinde ayrı ayrı hem erkek hem de dişi çiçekleri bulunuyor. Ağacın bulunduğu Balkan ülkelerinde ağacın taze yaprakları yenebiliyormuş ama tohumları pişirilmeden yendiğinde çok zehirliymiş. Tohumlarından yağ elde edilebiliyor ya da kurutularak hamur işlerine katılabiliyormuş. Ağacın toprak yüzeyinde yayılan kök sistemi ve koyu gölgesi nedeniyle altında veya civarında başka bitki yetiştirmeniz biraz zor.

Ahmet Atalık hocamızdan öğrendik ki ormanın kraliçesiymiş kayın, kralı kim peki derseniz o kolay, tabi ki aslan...

Kayın tohumdan üretilebiliyor. Kayın fidanı daha sonra başka bir yere taşınacaksa, tohum olarak ekildiği yerde 3 yıl bekletilmesi ve bahar donlarından da korunması gerekiyormuş. Kayın ağacı, dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet'in de bir şiirine esin kaynağı olmuştur, bu şiiri anımsayabilen var mı ?