Fesleğen

Fesleğen ya da diğer yaygın kullanılan adıyla reyhan, Ocimum basilicum, en sevdiğim aromatik bitkilerdendir, günümüzde uzmanlara göre kanserojen ve mutasyona neden olması nedeniyle hamile ve çocuklara yedirilmemesi tavsiye edilen bir bitki olarak anılsa da ben zararını görmemiş biri olarak kendisini domatesle beraber lezzetli bir ikili olarak anmaktan vazgeçemem. Baştan çıkarıcı bir kokusu vardır çünkü o ikilinin.

Anavatanı Hindistan olan fesleğeni Hintliler de ayurveda adını verdikleri sağlıklı yaşam sisteminin önemli bir parçası ve kutsal bir bitki olarak kabul etmişlerdir. İtalyan kadınları bu hoş kokulu bitkiden evlenmeyi hayal ettikleri erkekler için aşk iksirleri yaparmış, hatta evlendikten sonra da yemeklere azar azar katarlarmış ki büyü bozulmasın...

Bir mutfak sırrı olarak, fesleğen sıcak yemeklerde eser miktarda kullanılmalı çünkü ısı tadını fazla yoğunlaştırıyor, aman büyüyü bozmayın. Binlerce yıldır baharat ve pek çok hastalığa karşı da ilaç olarak kullanılan fesleğen, Ballıbabagiller familyasından olan, yarım metreye kadar uzayabilen, Ağustos ve Eylül aylarında çiçeklenen bir bitki.

Güneşi ve drenajı iyi olan nemli toprakları seviyor. Yaprak ve Eylül’den sonra oluşan yağlı tohumları yenebiliyor. Yaz aylarında sivrisinek başta olmak üzere her tür haşerattan şikayetçiyseniz kullandığınız tüm mekanlara bol bol fesleğen saksısı koyabilirsiniz, ya da fesleğenin birkaç yaprağını avucunuzda ezip yağını teninize sürerek de sivrisinekleri kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Fesleğenin etrafında bulunan bitkileri de zararlı böceklerden koruduğu söyleniyor ve bitki koruyucusu olarak ekiliyor. İlginç bir detay olabilir ama fesleğen, sedefotu ve adaçayıyla hiç geçinemiyor, lütfen aynı saksıda bulunmalarına izin vermeyin. Sonrasında işiniz çok kolay çünkü fesleğen çok kolay yetiştirilen bir bitkidir. Çok yıllık bir bitki olarak sizi uzun süre hoş kokusuyla ödüllendirecektir.