Gecenin Kraliçesi

Gecenin Kraliçesi (Hylocereus), kaktüsgiller (Cactaceae) familyasından geceleri çiçek açan bir kaktüs türü. Ona “gece açan kaktüs” ya da “ay çiçeği” diyenler de var. Bitkinin geceleri çiçek açmasının nedeni ise tozlaşmayı yarasa ve güve gibi gece ortaya çıkan canlılar aracılığıyla yapıyor olması.

Anavatanı Meksika olan bitki dünyanın her tarafına yayılmış durumda diyebiliriz. Bir süs bitkisi olarak hem iç hem de dış mekanda kullanılabiliyor. Bitkinin iri, beyaz ve hafif kokulu çiçekleri sadece bir gece bitki üzerinde kalabiliyor. Hylocereus’un bir alt türü olan “Hylocereus undatus” ise “pitaya” ya da “ejder meyvası” olarak bilinen, ejderha yumurtasını andıran, süslü, yenebilir meyveler veren bir tür. Bu meyve veren türün de alt türleri bulunuyor ve çoğunlukla Tayland, Tayvan ve Singapur’da bolca yetişiyorlar. Hatta Türkiye’de Mersin’de de yeni yeni yetiştirilmeye başlanmış fakat muhtemelen sadece lüks marketlerin tropik meyva reyonunu süslüyor olmalılar ki hiç görmediğimi söyleyebilirim.

C vitamini ve mineraller açısından zengin olan meyvesinin kabuğu soyularak içi kivi gibi çekirdekli olan etli kısmı yeniyormuş, tadının ekşimsi tatlı ve ferahlatıcı olduğu söyleniyor. Meyvasını yetiştirmek isteyenlerin en az iki tane bitkiye ihtiyacı var çünkü kendi kendisini tozlaştıramıyor ve tabi biraz da sıcak bir iklime ihtiyacınız var. Fakat süs bitkisi olarak yetiştirilmesi ve çoğaltılması çok kolay. Meyvasını yiyemediyseniz de çiçeğinin yenebildiğini de belirtelim(!), çiçeğini kurutarak bitki çaylarınıza karıştırmak belki daha mantıklı bir seçenek olabilir.

Çoğaltmak için bir dalını çıkartıp toprağa gömmeniz yeterli. Doğal ortamında yaz ortasından itibaren güz başına kadar 3 ile 6 defa çiçek verebilen gecenin kraliçesi ev ortamında bunu kaç defa tekrarlıyor açıkçası bilmiyorum ama bilenler bizi aydınlatabilirlerse çok iyi olur.

Gecenin kraliçesi bol güneş ve sıcağı seviyor ama aşırı sulamamaya da dikkat edilmeli. Eğer balkonunuzda yetiştirmek isterseniz, kuşlar tarafından rahatsız edilmemesini de sağlamalısınız. Bahçe duvarına çok yakın yetiştirildiği durumlarda, hızlı büyüyen güçlü kökleriyle duvarla bütünleşebileceğini aklınızda bulundurun. Gecenin kraliçesi için önerilen en ideal ortam askılı ya da kafesli saksılar...

Son olarak bir de bitkimizin mitolojik arka planına göz atalım: Uzak doğu kökenli bir efsaneye göre binlerce yıl önceye yaşamış ateş püskürten ejderhalar insanlarla savaşırken verdikleri son nefesleri böylesi bir meyvaya dönüşürmüş. Hatta bu meyvanın lezzetli tadını keşfeden insanlar sonunda o kadar çok ejderha öldürmüş ki ejderhaların soyu da böylece kuruyup gitmiş...