Hayıt

Hayıt yani Vitex agnus-castus, mineçiçeğigiller (Verbenaceae) familyasından çalı formunda çok yıllık bir bitki. Akdeniz ikliminde yetişen ve dere kenarlarında görülen bu ağaççık 3 metreye kadar uzayabiliyor.

Çiçeklerinin görünümü yavşanotunun bazı türlerini andırıyor, çiçeğinden yaprağına kadar hoş kokulu bir bitki ve bu nedenle bahçenize kelebekleri davet edebilecek kadar da albenili. Hatta zararlı böcekleri de bahçenizden uzak tutuyormuş. Mavi, beyaz ve lavanta rengi çiçekleri erken ilkbahardan ve yaz sonuna kadar açıyor. Çiçekleri parfüm yapımında da kullanılıyor.

Genelde kumlu ve tınlı, nört ya da alkali ve tuzluluk olmayan, azot ve fosfor zengini toprakları seviyor. Diğer yandan gölgeyi ise hiç sevmiyor. Budaması çiçeklerini son sürgünde verdiği için(!), ilkbaharda sadece önceki yıl çiçek vermiş olan kuru dalları temizlemek şeklinde yapılıyor. Hayıtın çalısının meyvelerinden gram-pozitif bakterilere karşı anti bakteriyel ilaç hazırlanıyor ayrıca testosteron artırıcı, idrar ve gaz söktürücü, kadın hastalıklarında yatıştırıcı gıda takviyesi olarak da kullanılıyor.

Ayrıca hayıtın köklerinden doğal sarı boya elde edilirken, dallarından da Batı Anadolu’da sepet örülüyor. Hayıt, pagan kültürlerde bekaretin ve saflığın sembolü olarak kabul edilmekteymiş. Ben oya ağacıyla beraber çok güzel bir ikili oluşturduklarını düşündüm, sizin fikriniz nedir?...