Hazeran

Hazeran yani Delphinium, büyük bir kısmı zehirli olan düğünçiçeğigiller ailesinden 300 kadar türü içeren bir grubu oluşturuyor.

Kuzey yarımküreye ait bir çiçek olan hazeran Afrika’nın tropikal kuşak içinde kalan dağlarında da görülebilir. Delphinium latince “yunusbalığı” anlamına geliyor, bu türe bu adın verilmesinin nedeni ise çiçeğin nektar keseciğinin şekil olarak bir yunus balığını andırmasıymış.

Haziran ve Temmuz aylarında çiçeklenen hazeran pek çok farklı renkte bulunabiliyor. Hazeran eğer yenilirse insanlar ve hayvanlar için ölümcül düzeyde zehirli fakat kelebekler için bir nektar cenneti. Bu nedenle de bahçelere kelebekleri çekmek için gül, leylak ve ıtırla bir arada kullanılıyor.

Kültüre de alınmış olan hazeranın yaklaşık 30 türü İngiltere’de kraliyet bahçecilik ödülü alan bitkiler arasında yer alıyor. Tohumdan da yetiştirilebilen hazeranın Türkiye’de İzmir ve Manisa civarında yaygın görülen mavi çiçekli bir türüne de (Delphinium staphisagria) bit otu adı verilmiş. Zannedersiniz ki böyle güzel bir çiçeğe verilecek başka isim kalmamış. Lafı daha fazla uzatmadan sizi bu zarif güzellikle tanıştıralım...