Kadıntuzluğu

Kadıntuzluğu, (Berberis vulgaris) ormanlık bölgelerde karşımıza çıkan, çok sayıda alt türü bulunan dikenli bir çalı türü. Bahçelerde de sıklıkla çit olarak kullanılan, budanmaya elverişli, rengi mora çalan bir alt türünü (Berberis thungbergii) hepimiz görmüşüzdür, fakat kadıntuzluğunun buğday küfüne konaklık ettiği için tarım alanları yakınlarında pek tercih edilmemesi gerekiyormuş.

Kadıntuzluğunu tanımanın en iyi yöntemi bitkinin dal boğumlarının her birinde görünen üçlü demetler halindeki 3-8 milimetre uzunluğundaki dikenleri. Yarı gölgede de yetişebilen, fakir kireçli toprakları seven bitkinin sarı çiçekleri ve salkım halinde sunduğu C vitamini deposu oval biçimli kırmızı meyveleri bulunuyor. Meyvaları sıklıkla kurutularak yaban mersini adıyla satılsa da yaban mersini kadar tatlı değiller.

Mart ayında ilk sürgünlerini verip Mayıs ayından itibaren de çiçeklenmeye başlıyor. Tohumları da Eylül ayından itibaren olgunlaşıyor, tohum ve çelik yöntemi ile üretilebiliyor. Meyveleri yenebilen ve yapraklarından çay yapılabilen bitkinin gövde kabuğunun sadece 4 miligramı bile hafif zehirlenmeye yol açabiliyor. Fakat buna rağmen kadıntuzluğunun kabuğu çok sayıda rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor. Doğrusu ilaçların hepsi zehirlidir, önemli olan ise aldığınız dozdur.

Bitkinin odunsu kısımları kürdan yapımında, sarı bir boya elde etmek için ve ayrıca oymacılıkta da kullanılıyor. İlginç bir ek bilgi olarak, Katoliklerin inancına göre, İsa peygamberin çarmıha gerilmeden önce başına takılan dikenli tacın kadıntuzluğundan yapıldığına inanılıyor. Bugün kutsal emanet kabul edilen bu tacın önemli bir bölümü Paris Notre Dame kilisesinde fakat taçtan dökülen küçük dikenler de dünyadaki çok sayıdaki Katolik kilisesine bağışlanmış. Tabi pek çok kutsal emanet gibi bu kalıntılar üzerinde de karbon testi yapıp doğruluğunu test etmek “imkansız”. Dolayısıyla İsa peygamberin kanına bulandığı iddiasıyla Notre Dame’da altın bir muhafaza içinde saklanmayı başaran kurumuş dikenli çalı parçalarının kadıntuzluğu olup olmadığı da belli değil.