Kargaüzümü

Kargaüzümü, ya da Empetrum nigrum, boyu yarım metreye ulaşabilen, kutup ikliminde yaşayabilen bir çalı türü. Çiçeklerini Mayıs veya Haziran gibi açan bitkinin siyah renkli meyvaları yenebiliyor ve bütün bir kış bitkinin üzerinde kalıyorlar. Yapraklı dalların ateş düşürücü ve idrar söktürücü özelliği olduğu biliniyor. Bitki ishal, böbrek hastalıkları ve soğuk algınlıklarında da kullanılıyor.

Bitkiyi yetiştirmek isteyenlerin hem erkek, hem de dişi türünü bulması gerekiyor çünkü her bitki tek cinsiyetli. Drenajı iyi, kumlu ve ağır toprakları seven bitki, asitli topraklara ve rüzgarlara da son derece dayanıklı. Yarı gölgede de büyüyebilen kargaüzümü dağlık bölgeleri ve denizden uzak yerleri seviyor. Bahçelerde yer örtücü olarak kullanılan alt türleri de var ve toprak üzerinde güzel bir doku oluşturuyorlar.

Botanik dünyası bitkinin alt türlerinin akraba olup olmadığı konusunu tartışadursun kargaüzümü Kanada, Sibirya, İngiltere, İzlanda, Avusturya, Fransa, İspanya ve Bulgaristan’ın dağlık bölgelerinde bolca görülebiliyor. Kuzey Kanada’nın eskimo halklarından olan Inuitler bitkinin meyvalarını kurutarak besin amaçlı kullanıyor, bitkinin dallarından da çay demliyorlar. İskoçlar da eskiden kapılarına astıkları kargaüzümü çalılarıyla kötülüklerden korunduklarına inanıyorlarmış. Ben çiçeklerini çok beğendim, ya siz?...