Keçisedefi

Baklagiller familyasından çok yıllık bir yaban otu: Keçisedefi yani Galega officinalis’e bakalım. Haziran ve temmuz aylarında çiçeklenen ve 1 metreye kadar uzayan keçisedefine ormanlık bölgelerde, bataklık alanlarda ya da yol kenarlarında rastlayabilirsiniz.

Kelebek ve arıları çeken keçisedefinin tüm baklagiller gibi yetiştiği toprağın azotunu artırma özelliği de bulunuyor. Civarında yetişen diğer bitkiler de bu azottan faydalanıyor. Bahçelerde yeşil gübre ve süs bitkisi olarak kullanılabildiği gibi hayvancılıkta süt verimini artırmak için yem olarak da kullanılıyor. Hatta süt artırıcı özelliğinden ötürü Latince “gale” (süt) ve “ega” (getiren) sözcükleri birleştirilerek isimlendirilmiş.

1950’lerde bitkinin diabet hastalarında insülin direncini azaltarak kan şekerini düşüren guanidin adlı maddeyi içerdiği de bulunmuş ve ilk şeker hastalığı ilaçlarının üretiminde kullanılmış. Tohumdan üretilebilen keçisedefini bahçenizde yetiştirmek isterseniz, ona güneş alan bir yer vermeli ve sonbaharda da budamalısınız. Toprak konusunda seçici değil ve üstelik kuraklığa da dayanıklı... Ve şimdi de sıra keçisedefini görmeye geldi...