Keten

Keten, yani Linum usitatissimum, ev tekstili olarak kullanılan doğal liflerden üretilen kumaşların hammaddesidir. Keten, mavimsi yeşil mızraksı yaprakları ve beş taç yapraklı soluk mavi çiçekleri olan tek yıllık bir kültür bitkisi.

Arkeolojik bulgular yaklaşık 30 bin yıldır ketenin kumaş dokuması için kullanıldığını gösteriyor. Keten ev tekstili olmanın çok öncesinde, Mısırlı mumyalardan Romalı yelkenlilerine kadar keten tarih boyunca pek çok farklı kullanım alanı bulmuş. Keten günümüzde liflerinin yanı sıra yağlı tohumları için de üretiliyor. Tohumlar hem yiyecek, hem de hayvan yemi olarak kullanılabiliyor. Ayrıca “bezir yağı” olarak da bilinen yağı, yağlı boya resim sanatında da kullanılan bir malzeme. B vitaminleri, mineraller ve omega 3 yağ asidi açısından zengin olan kahverengi keten tohumu, sarı keten tohumlarına göre daha makbul.

Zayıflama diyetlerinde sıklıkla kullanılan keten tohumlarını eğer faydasını görmek istiyorsanız taze olarak öğütmeniz ve bol suyla tüketmeniz gerekiyor. Toz haline getirilmiş olanları satın almayın. Haziran ayından itibaren çiçeklenen keteni bahçenizde süs bitkisi olarak da yetiştirebilirsiniz. Nemli ama drenajı iyi toprakları seven keteni bol güneş alan bahçelerde patates ve havuçlarınızla bir arada yetiştirebilirsiniz.