Kroton

Kroton (Codiaeum variegatum), sütleğengiller (Euphorbiaceae) familyasından tek kendi cinsindeki tek tür olan tropik bitki. Anavatanı olan Güney Asya ormanlarında 3 metreye kadar ulaşabilen krotonun süs bitkisi olarak kültüre alınmış 200 türünden en yaygın tanınanı “Codiaeum variegatum var. pictum” ancak doğadaki kardeşlerinin yarısı kadar uzayabiliyor.

Doğal ortamında onu görebileceğiniz yerlerin başında Endonezya, Malezya, Avustralya ve Pasifik adaları geliyor. Sıcaklığın 10-13 derece altına düştüğü yerlerde mutlaka ev ya da sera ortamında bakılması gerekiyor, aksi takdirde güzel yapraklarını tek tek döküyor.

Parlak, çok renkli (hatta zamanla renk değiştirdiği için ona “çok renkli kroton” diyenler de var) ve dayanıklı yapraklara sahip olan krotonun yıldız şeklinde beyaz erkek çiçekleri ve taç yaprakları bulunmayan sarı dişi çiçekleri olabiliyor. Tohum kesesinde sadece 3 tohum olgunlaştırabilen bitki kökü, yaprakları, özsuyu gibi tüm kısımlarıyla zehirli bir bitki. Tek bir tohumunun küçük bir çocuğu öldürmeye yetecek kadar zehirli olduğu söyleniyor, evde çocuk ya da evcil hayvan varsa dikkatli olmak gerekebilir.

Genellikle yeni eve taşınma hediyesi olarak verilen bitkilerden (ficus benjamina, diffenbachia ve yucca aloifolia vb.) başında gelen krotona bakmak ise gerçekten çok kolay. Bitkimiz direkt gün ışığı istemiyor, sıcak ve nemli ortamlardan hoşlanıyor. Humuslu toprakları tercih eden krotonun toprağını da, yapraklarını da nemli tutmalısınız. Çoğaltmak için de en kolay yöntem olan dal ve yaprak çeliği yöntemini kullanabilirsiniz. Son olarak bu güzel bitkinin mekan değişikliğini hiç sevmediğini ve kırmızı örümceklere karşı da tetikte olmanız gerektiğini hatırlatmış olayım.