Kurtboğan

Zehirli bitkilere sizlerden gelen ilgi epeyce büyük olunca ben de tanıtımlarda en azından önemli örneklere yer vermek istedim. Bunlar arasında Kurtboğan yani “Aconitum”, genelde zehirli çiçeklerin oluşturduğu düğünçiçeğigiller familyasından “çok zehirli” bir başka bitki türü ama bence bir o kadar da çekici.

Mor, mavi ve bazen de sarımsı çiçekleriyle albenisi olan bir bitki olduğu için de kültüre alınmıştır ve bahçelerde süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Kurtboğan, gölge ve yarı gölgeyi seviyor, toprak konusunda çok seçici sayılmaz ama nemli topraklarda daha fazla yetişiyor. Kurtboğan’ın Türkiye’de doğada var olan dört türü var, bunlara Temmuz ve Ağustos aylarında ormanlık alanlarda rastlayabilirsiniz.

Kurtboğan, insanlık tarihinde zehirli mızrak ve ok yapımında kullanılmış. Alaska’da bu zehirli mızraklarla balina avlanabildiğini düşünüp balinanın yanında bir insanın ne kadar küçücük kaldığını gözlerinizin önüne getirirseniz belki durumun ciddiyeti de anlaşılabilir.

Bahçecilik, "eğer sebze meyva değil de süs bitkilerine düşkünseniz", sandığınız kadar kolay bir iş değilmiş arkadaşlar. Bazı bitkilerle uğraşırken eldiven kullanmamız gerekiyor. 2014 yılında bu bitkiden “sadece bitkiyle temas ettiği için” zehirlenen bir bahçıvanın hastaneye yanlışlıkla “ebola” teşhisiyle sevk edilmiş olduğunu söylersek belki de büsbütün soğuyacaksınız bu çiçekten. Aslında tek yapmanız gereken dikkatli olmak. Zehirli olduklarını bildiğimiz sürece bu bitkilerden korkmamız gerekmiyor, diğer bir deyişle, onları yememiz de gerekmiyor sadece güzelliklerinden de faydalanabiliriz.