Kurt Üzümü

Sırada Kurt üzümü yani Lycium barbarum var. Kırmızı renkli kızılcığa benzeyen meyveleri Çinlilerin ona verdiği isimle “goji” meyvası adı altında satılıyor, belki görmüşsünüzdür.

Çalı formunda bir bitki olan kurt üzümü, çiçeklerini Haziran’dan Ağustos’a kadar açıyor, tohumlarını ise en erken Ağustos’ta veriyor. Toprak konusunda seçici olmayan bitki, kumlu arazilerde ve deniz etkisinde de yetişebiliyor. Orman kıyılarında, çorak arazilerde ya da çit bitkisi olarak görülebiliyor. A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan meyveleri yenebiliyor, ben de kurutulmuş halde tadına bakmıştım, fena değil. Ama yapraklarının da çay yapımında kullanıldığını bilmiyordum. Bu arada ilginç bir bilgi olarak yaprakları toplandıktan kısa bir süre sonra solmaktaymış. Çinliler bitkinin meyvalarını çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanmışlar.

Eğer deniz kıyısına yakın ve bol güneş alan bir bahçeniz varsa kurt üzümünü çit bitkisi olarak düşünebilirsiniz. Tohum ve çelikten üretilebiliyor. Son olarak, budamaya da elverişli olan bu bitki için ilkbahar budaması yapmanız gerektiğini de hatırlatarak sizi kurt üzümüyle hemen tanıştıralım..