Maka Turbu

Son yıllarda hem erkek, hem de kadınlar için süper afrodizyak ve mucize bitki olarak epeyce sansasyon yaratan ve maka turbu olarak da bilinen Lepidium meyenii, Turpgiller (Brassicaceae) ailesinden, Peru ve Bolivya’daki And dağlarının 2200 ve 4000 metreleri arasındaki bölgelerde doğal olarak yetişen, zor iklim ve toprak şartlarında dayanıklı çok yıllık bir bitki.

Seralarda da kökleri için üretilebilen bitki 8-10 ay içinde hasat edilebiliyor. Tıbbi bir bitki olarak kullanılabildiği gibi gıda maddesi olarak da tüketilebiliyor. Maka köklerinin altın veya krem, kırmızı, mor, mavi, siyah veya yeşil renkli olanları var. Maka turbu, karbonhidrat, protein, fiber ve mineraller (özellikle selenyum, kalsiyum magnezyum ve demir) açısından oldukça zengin.

Peru’da köklerinden ekmek ve bira yapımında da faydalanılıyormuş. Maka turbunun tıpkı daha önce anlattığım Ginseng’e benzer afrodizyak etkileri bulunduğu için Peru ginseng’i olarak da tanınıyor. Sadece bununla kalsa iyi, mucize ilaç olarak kemik erimesinden tutun, kronik yorgunluk ve strese kadar pek çok hastalığa karşı da bitkisel tedavi olarak öneriliyor. Laboratuvar ortamında yeterince test edilmemiş olmasına rağmen gerçekten faydasını görenler olmasaydı muhtemelen adını bile duymayabilirdik diye düşünüyorum. Daha da uzatmadan bakalım bu mucize bitki neye benziyormuş...