Mandalina

Turunçgiller ailesinden sevilen bir meyva ağacından bahsedelim: Mandalina ya da Citrus reticulata. Portakala kıyasla daha ince kabuklu ve meyvaları daha tatlı olan bu bitkinin pek çok çeşidi var. Türkiye’de en çok Akdeniz’de yetiştirilse de Ege ve Karadeniz’de de görülebiliyor.

Mandalina diğer turunçgiller gibi sıcağı sevse de soğuğa karşı da oldukça dayanıklı. -10 derece ve +45 derece sıcaklıklara dayanabilen mandalina ideal koşullarda 4,5 metreye kadar da uzayabiliyor. Mandalina kabuğunun ve yapraklarının yağı parfümeri, ilaç ve gıda katkı maddesi olarak kullanılabiliyor. C vitamini ve yararlı yağlar içermesi nedeniyle meyvalarını tüketmekte de oldukça faydalı. Hoş kokulu çiçekleri ile bahçenizi süsleyebilir.

Nemli ve asidik topraklarda da yetişebilen mandalina aynı zamanda güneşi de çok seviyor, bu nedenle bahçenizin batı ve güney duvarına yakın konumlandırmanızda fayda var. Mandalina, diğer turunçgiller gibi hayvan gübresini sevmiyor. Saksıda mandalina yetiştirmek isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gereken bir konu da, mandalinanın köklerinin rahatsız edilmesinden hiç hoşlanmaması. Yani ilk yıllarında saksısını büyütmek istediğinizde size küsebilir. Toprağını nemli tutmaz ya da aşırı sularsanız da sararıp yapraklarını dökebiliyor.

Uzak doğuda bolluğun ve iyi talihin simgesi olan mandalina, değer verilen kişilere anlamlı bir hediye olarak veriliyor. Rusya’da ise Fas’tan ithal ettikleri mandalina ağacından noel ağacı yapmak veya çam ağacını mandalina meyvalarıyla süslemek adettenmiş. 2011 rakamlarına göre dünya mandalina üreticiliğinde Türkiye sırasıyla Çin, İspanya, Brezilya ve Japonya’dan sonra 5. sırada yer alıyor. Gelin şimdi biraz da mandalina bahçelerinde dolaşmaya çıkalım...