Maydanoz

Aromatik bir bitki olan Frenk maydanozu, ya da Anthriscus cerefolium’a bir göz atalım birlikte. Kırlarda, yol kenarlarında ve boş arazilerde rastlayabileceğiniz bu iki yıllık bitki hepimizin çok iyi tanıdığı maydanozla da akraba.

Tüm maydonozgiller gibi şemsiye benzeri çiçekleri var. Mayıs ve Haziran aylarında beyaz çiçeklerini açan ve Temmuz’dan itibaren tohuma duran frenk maydanozu nemli ama drenajı iyi olan toprakları seviyor.

Taze yaprakları ve kökü yenebiliyor. Fransız mutfağının iki önemli baharat karışımında ("fines herbes" ve "bouquet garni") yer verilen bu bitki tohumları ekildikten 8 hafta sonra kullanıma hazır hale geliyor ve budanmaya da son derece elverişli.

Bilimsel olarak doğrulanmış olmasa da karaciğer ve böbrek dostu olduğu, hazımsızlığa, hafıza sorunlarına ve depresyona iyi geldiği iddia ediliyor. Eklem ağrıları çekenler için de taze yapraklarının ezilerek ağrıyan bölgeye uygulanması tavsiye edilmiş. Daha pek çok farklı rahatsızlık için de kullanılmış. Denemekten zarar gelmez arkadaşlar çünkü zehirli bir bitki değil. Bahçenizin bir köşesinde ona da yer var mı peki?..