Müge

Bu çiçeği birçoğunuz bahçenize ya da balkonunuza konuk etmiş olabilirsiniz. İnci çiçeği olarak da bilinen Müge (Convallaria majalis), kendi alt familyasının (Convallaria) tek türü olma özelliğini taşıyan çok güzel ve zarif bir çiçek.

Kuzey yarımkürenin pek çok yerinde yaygın olarak görülebilen bu çok yıllık çiçek, ilkbaharda açan küçük çan şekilli beyaz çiçeklerinin güzel kokusuyla arıları ve tabi insanları da kendisine çeker. Güzel kokusundan ötürü müge, parfüm yapımında ve gelin buketlerinde de kullanılıyor. Saksılarda yetişebildiği gibi, bahçelerde de gölge alanlarda erken ilkbahara kadar 10’ar cm aralıklarla dikilerek yer örtücü olarak da kullanılabiliyor. Müge toprak altından uzanan köklerle yayılıyor, yarı gölge, nemli toprak ve sıcak yazlardan hoşlanıyor. Kültüre de alınmış olan çiçeğin çizgili yapraklı ya da pembe çiçekli alt türleri de üretilmiş.

Hristiyan inancına göre mügenin Meryem ananın oğlu İsa peygamber için döktüğü gözyaşlarından doğduğu söyleniyor. Diğer bir inanışa göre ise müge, “mutluluğun geri dönüşü”nü simgeliyor, bunun nedeni ise efsaneye göre ona aşık olan bülbülün ormana sadece onun açtığı Mayıs ayında geri dönmesiymiş. Biz de bülbülü güle aşık bilirdik halbuki, meğer denizcilerin her limanda kendine başka bir aşık bulması gibi her ormanda başka bir çiçek bulurmuş kendine bu çapkın bülbül...

Fransa’da işçi bayramının resmi çiçeğiymiş müge hatta bizdeki ismi de Fransızca’dan (muguet) geliyor. Lafı daha fazla uzatıp sizi bu güzellikten mahrum etmek olmaz. Bahçesinde mügesi olanlar bize eksik kalan bilgileri verebilirler.