Öksürük otu

Papatyagillerden (Astraceae) kendi türünün tek örneği olan bir bitki var... Latince adı Tussilago farfara olan Öksürük otu, kıyıya yakın nemli topraklarda ve yol kenarlarında gruplar halinde rastlanabilen çok yıllık bir yabani bitki. Latince adı olan “tussilago”, “öksürük önleyici” anlamına geliyormuş.

Öksürük otu, adı üstünde, insanlık tarih boyunca solunum hastalıklarında ilaç olarak kullanılmış. Diğer yandan ezilen çiçekleri deri hastalıkları için kullanıldığı gibi bitkinin taze yaprak ve tomurcukları yiyecek olarak da tüketilmiş. Fakat bitkinin hamilelerden bebeklere geçen ve karaciğere zarar veren alkaloitler içerdiği tespit edildiği için hamilelere kullanımında temkinli olunması öneriliyor. Öksürük otu karahindibayı andırsa da ondan erken çiçekleniyor ve çiçekleri de arıların tercih ettiği çiçeklerin başında geliyor. İlkbaharda erken davranıp hızlı büyüyen öksürük otu tohumlarını de en geç Mayıs gibi olgunlaştırıyor.

Bu nedenle de istilacı bir bitki olarak kabul ediliyor. Öte yandan yayılıcı kök sistemi nedeniyle yol ve kıyı kenarlarındaki toprağı sabitlemek için kullanıldığı da oluyormuş. Bir kere ekildiğinde pek fazla bakıma da ihtiyaç duymayan bir bitki. Bahçenizde yetiştirmek isterseniz, yayılıcı olmaları nedeniyle bitkinin yaşam alanını toprağa gömülü saksı kullanarak sınırlandırmanız ve tohuma durmadan kuruyan çiçeklerini toplamanız gerekebilir. Bitkinin kuru yaprakları çıra olarak kullanılabildiği gibi, komposta eklemek için değerli bir malzeme olarak kabul ediliyormuş. İlkbaharı erken karşılayan bu bitkiyi bu bahar görenimiz oldu mu?...