Simbidyum Orkidesi

Simbidyum orkidesi (Cymbidium), salepgiller (Orchidaceae) familyasından Asya ve Avustralya kıtalarının tropik kuşakta yer alan bölgelerinde doğal olarak yetişen epifit bir orkide cinsi. Bitkinin adının kökeninde Latince’de gemi anlamına gelen “cymba” bulunuyor. Hatta çiçekleri yelkenleri rüzgarla kabarmış gemileri andırdığı için yabancı dilde ona “gemi orkidesi” deniyor.

Simbidyumun keşfedilmiş olan 52 türü bulunuyor fakat onu 1799’da ilk keşfeden İsveçli botanik uzmanı ve taksonomist (taksonomi = canlıların sınıflandırılması bilimi) Olof Swartz. Kendisi 12 bin üyesi bulunan eğreltiotları (Pteridophyta) üzerine derin incelemelerde bulunmuş değerli bir bilim insanı.

Simbidyum binlerce yıldır Çinliler tarafından kültüre alınmış olan ve pek çok melezi üretilen bir süs bitkisi de aynı zamanda. Çin’de üretilen bu melezler, diğer türlere göre daha küçük olan çiçekleri ve harika kokuları nedeniyle orkide koleksiyoncuları tarafından özellikle tercih edilen türleri oluşturuyor. Genellikle iri, kokulu ve bol renkli çiçekleri nedeniyle çok sevilen simbidyum, pek çok orkide türüne göre yetiştirilmesi kolay olan orkidelerden çünkü doğal ortamı dağlık ve yüksek bölgeler olduğundan 7 dereceye kadar olan düşük sıcaklıklarda kısa sürede olsa dayanabiliyor. Bu nedenle ılıman iklimlerde bahçede dış mekan bitkisi olarak da yetiştiriliyor.

Bitkinin boyu ortalama yarım metreyi bulsa da bu türüne göre değişebiliyor. Örneğin; “Cymbidium goreringii” türü 30 cm’i aşmazken, “Cymbidium insigne”nin boyu 1 metrenin üzerine çıkabiliyor. Türün bir diğer özelliği ise yıl boyu çiçek vermeye devam etmesi. Tek bir sap üzerinde salkım halinde 15 ya da daha fazla çiçek oluşturabilirken bu çiçeklerin ömrü 10 haftaya kadar uzayabiliyor. Pek çok rengi olan simbidyumun sadece mavi renklisi bulunmuyormuş.

Bitki virüs kaynaklı hastalıklara karşı oldukça duyarlı, o nedenle kullandığınız saksı ve el aletlerinizi mutlaka temizlemeniz gerekiyor. Bunun dışında bakımı daha önce anlattığım kelebek orkidesi (Phalaenopsis) gibi orkidelerden çok farklı değil. Simbidyum da tıpkı pek çok orkide türü gibi Viktorya Dönemi’nde çokça ilgi duyulan ve seçkin kişilerin yetiştirdiği bitkilerden biri haline gelmiş.

Simbidyum gelişmiş batı uygarlıkları için bir süs bitkisi olabilir oysa Asya’nın güneyinde yaşayan Bhutan’lılar “Cymbidium hookerianum” türünü köri sosuyla bir güzel pişirip afiyetle yemekteymiş. Yemekten sonra güzel bir çay iyi gider diye düşünenlerdenseniz, bu otantik yemeğin üzerine size bir de Japonların “Cymbidium ensifolium” türünden elde ettikleri orkide çayını ikram edelim... Tabi eğer bu güzelliklere kıyabilirseniz.