Sarısabır

Bir çiçek var ki onun Latince adını bilmeyen yok desem, aklınıza hangi çiçek gelirdi?... Aloe vera yani Sarısabır, çok yaygın bir iç mekan saksı bitkisi olarak çocuğumuzun tanıdığı bir bitki.

Kendisi sukkulent grubunun belki de en bilinen üyesi. İlaç, gıda ve kozmetik sanayinin olmazsa olmazı diyebileceğimiz mucizevi sarısabır, drenajı iyi kumlu toprakları ve aydınlık ortamları özellikle seviyor. Sulamadan önce toprağının iyice kurumasını beklemek gerekiyor. Ana bitkinin altından oluşan yeni dalları ayırarak kolaylıkla çoğaltılabilen sarısabır kışın uykuya yattığından neredeyse pek su istemiyor.

Sarısabırın içerdiği jelin cildi yenilediği, yaraları hızlı iyileştirdiği ve ciltteki alerjik reaksiyonlara iyi geldiği belki de yalnızca bir iddia. Fakat işe yaradığını söyleyen çok fazla kişi tanıdığım için “bu konuda net bir bilimsel araştırma sonucu yokmuş” dediğimde kimsenin beni ciddiye alacağını sanmıyorum. Ben bile kendi tecrübelerime dayanarak yanıkları ve küçük yaraları hızlı iyileştirdiğini düşünüyorum. Sarısabırla ilgili kişisel deneyimleriniz varsa burada bizimle paylaşabilirseniz hep beraber öğreniriz.