Sıradan Sıracaotu

Bir yabani ot var sırada, Scrophularia nodosa ya da Sıradan sıraca otu (ben “adi, bayağı, yalancı” gibi ön adları bitkilere layık görmeyenlerdenim, itiraz hakkımı kullanıyorum arkadaşlar... ben sıradan diyeceğim). Muhtemelen şu ana dek benden dinleyeceğiniz en “sıradan” bitki de sıradan sıraca otu olacak ama bence güzel bir yabani bitki. 1 metreye kadar uzayabilen, nemli orman toprağında, yamaçlarda ve dere kenarlarında yaygın olarak görülen sıracaotugillerin (Scrophulariaceae) en bilinen üyesi olan bitkimiz tam bir Avrupalı.

Avrupa’nın kuzeyindeki Norveç’ten, güneyde İspanya’ya kadar her yerinde görülüyor. Çok yıllık bir bitki olan sıraca otu Haziran’dan Eylül’e kadar açık bir insan boğazını andıran çiçeklerini açıyor. Hatta eski şifacılar bitkilerin insana ait farklı organlara benzemesini bir kıstas kabul ederek sıraca otunun da boğaz hastalıklarına şifası olduğunu ileri sürmüşler.

Bitkinin küçük çiçekleri yazın toplanarak kurutuluyor ve daha sonra çeşitli deri hastalıkları için merhem yapımında da kullanılıyormuş. Sıracaotu kalp hastalıklarından mustarip kişiler ve hamileler için önerilmiyor. Arıları ve yabanarılarını tozlaşma için kullanan otumuz tohumlarını Eylül’e kadar da olgunlaştırıyor. Bu yaz kırlara yolunuz düştüğünde bu sıradan dostunuzu da hatırlamayı unutmayın.