Su Teresi

Bugünkü ilk bitkimiz yenebilen ve oldukça sağlıklı olan Su teresi (Nasturtium officinale). Sulak alanlarda ve dere boylarında yetişen, bahçe teresi ile aynı familyadan gelen beyaz çiçekli bir bitki olan su teresi içerdiği A ve C vitaminleri, demir gibi mineraller açısından da oldukça zengin.

Acımsı yaprakları ve tohumları yenebiliyor. Yaprakları genellikle salata formunda tüketilebilirken, tohumlarından ise ezilerek bir tür hardal yapılabiliyor (merak edenler bu ilginç hardal yapımı tarifini araştırabilir).

Yaza girmeden detox yapmak isteyenlere suteresini özellikle ilkbaharda tüketmelerini tavsiye ediliyor. Su teresi Avrupa, Kuzey Afrika ve Batı Asya’da yetişiyor. Bahar aylarında çiçekleniyor ve Ekim’e kadar çiçekleri üzerinde kalıyor.

Bahçelerde süs havuzu bitkisi olarak da kullanılabiliyor, 5 cm derinliğinde bir su bitkinin gelişimi için ideal ve oldukça da hızlı büyüyen bir bitki. Doğal ortamdan toplandıktan sonra, karaciğere zarar verebilecek parazitlere karşı iyice dezenfekte edilmesi şart. Su teresini ev ortamında da su içinde yetiştirebilmeniz de mümkünmüş...