Tespih Ağacı

Hindistan kökenli olup Avrupa’nın ılıman bölgelerinde de yetişebiln Tespih ağacı (Melia Azedarach) nı görelim şimdi de...

Tespih ağacı, boyu 9 metreye kadar uzayabilen, mor, beyaz ve leylak rengi kokulu çiçekler açan ve olgunlaştıkça sarıdan beyaza dönen misket benzeri meyveleri olan bir ağaç. Ağaca tespih ağacı denmesinin nedeni ise bir zamanlar tespih yapmak için kullanılan kokulu tohumları.

Ağaç doğada meyvelerini yiyen kuşlar tarafından yayılıyor. Meyveleri ve yaprakları insan için zehirli olan ağacın kabuğu sıtma ve çeşitli deri hastalıklarında ateş düşürücü olarak da kullanılabiliyor. Olgun meyveleri daha zehirli olup, sadece altı adedini yiyen bir çocuk ölebiliyormuş. Doğada yaşayan insanlar yiyeceklerini böcek ve zararlı hayvanlardan korumak için bu ağacın yaprakları üzerine yerleştirerek depoluyorlarmış, tabi daha sonra yaprakları yememeye de dikkat ediyorlarmış.

Ağaç, mantar hastalıklarına karşı dayanıklı olan, kururken çatlama ve bükülme yapmayan odunu için üretiliyor. Diğer yandan Kenya’da ağacın yaprakları süt verimini artırıcı bir hayvan yemi olarak kullanılmaktaymış. Ağaç 1830’lu yıllarda Amerika’ya süs ağacı olarak getirilmiş ve bir süre sonra da bazı çevreler tarafından istilacı bir ağaç türü olarak görülmeye başlanmış. Fakat zehirli bir ağaç olmasına rağmen günümüzde de özellikle güneşli ama nemli topraklarda gölge ağacı olarak ve özellikle bülbüllerin yaşadığı yerlerde doğal hayatı korumak için de kullanılmaktaymış.