Yeni Zellanda Çay Ağacı

Leptospermum, mersingiller (Myrtaceae) familyasından 90’a yakın alt türü olan Avustralya kökenli çalı formunda bir bitki. Boyları genellikle 1 ile 3 metre arasında değişen bu çalıların pembe, beyaz ya da kırmızı çiçekleri bulunuyor. Çiçeklerindeki nektarla arıları ve kelebekleri kendisine çeken bu güzel bitkinin Avustralya’da yaygın görülen bir türü olan limon kokulu çay ağacı ( Leptospermum polygalifolium) çiçeklerinden özel bir bal üretimi yapılıyor. Yeni Zellanda yerlileri olan Maoriler eskiden bu özel balı kullanarak deri hastalıkları ve yaraları iyileştiriyorlarmış. Yapılan bir araştırmaya göre gerçekten de bitkinin 1 kilogramında 1750 miligram anti bakteriyel bir bileşik olan “metilgliyoksal” bulunmuş fakat bu madde bal yapımı sırasında etkisiz hale geliyormuş.

C vitamini içeren yaprakları ilk Avustralyalı göçmenler tarafından çay olarak tüketildiği için ona anavatanında “Yeni Zellanda çay ağacı” da diyorlar. Leptospermumun acımtırak bitki çayını aynı zamanda anti bakteriyel ilaç olarak da kullanmışlar. Lakin onu yine Avustralya kökenli olup kozmetik ve ilaç sektörlerinde yağı kullanılan ve genelde “çay ağacı” olarak bilinen Hint defnesi ( Melaleuca alternifolia) ile karıştırmamak gerek.

Leptospermum aynı zamanda popüler bir çit bitkisi olarak bahçecilikte de kullanılıyor. Leptospermum aynı zamanda bonsai tekniği için de uygun bir bitkiymiş. En yaygın tercih edilen türleri L. lanigerum, L. liversidgei, L. polygalifolium, L. rupestre ve L. scoparium hem soğuğa hem de kuraklığa dayanıklı olan ve kışın yapraklarını dökmeyen türleriymiş. Çelik ve tohumla üretimi yapılan bu bitkinin bir sıcak iklim bitkisi olduğunu hatırlatalım yine de. Eğer bahçenizde ona da bir yer vermek isterseniz, güneşi bol, drenajı iyi ve toprağı kireçli olmayan bir köşe bulmalısınız.