Yeşim Bitkisi

Yeşim bitkisi (Crassula ovata), geniş bir sukkulent ailesi olan Crassualaceae familyasından çok yıllık süs bitkisi. Anavatanı Güney Afrika ve Mozambik olan yeşimin dünyanın pek çok bölgesine özgü türleri olsa da, kültür melezleri daha çok Güney Afrika’dan geliyor. Crassula adı Latince’de “kalın” anlamına geliyor, ovata ise “yumurta biçimli” demek çünkü yeşim bitkisinin parlak ve kalın yaprakları tam da bu tanıma uyuyor.

Yabancı dilde “yeşim bitkisi”, “dostluk ağacı”, “şans çiçeği” ya da “para ağacı” gibi isimleri var. Aslında “para ağacı”, bir başka bitkinin yani Pachira aquatica’nın da adı. Bu bitkinin parayla ilişkilendirilmesinin nedeni ise eski bir yaşam ve dekorasyon sanatı olan Feng Shui (bu arada feng şuvey olarak okunuyormuş), yani “Rüzgar Su” ekolünde mekana yaydığı pozitif enerji sayesinde kişiye maddi kazanç getireceğine inanılması yüzünden sık kullanılan bir bitki olması. Uzak Doğu’da mekana müşteri çeksin diye dükkan ve restoranlarda mutlaka bulundururlarmış. Kredi borcu olup da borcunu bir an evvel kapatmak isteyen bitki severlere duyurmuş olalım böylece (!) Ne demişler, umut dünyası...

Bitki pembe ya da beyaz renkli yıldız biçimindeki çiçeklerini kışın ve erken ilkbaharda sergiliyor. Yazın çok fazla su istemezken, kışın ise suya pek ihtiyaç duymuyor. Aşırı ışık altında yeşil yaprakları kızarıyor, daha uzun sürede ise sarıya dönüyor. Bunun nedeni bitkinin kendisini güneşin zararlı ışınlarından korumak üzere yapraklarında pigment salgılıyor olması. Yeşim güneşe ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir bitki olsa da aşırı soğuklara pek fazla dayanamıyor. Dayanıklı ve bakımı kolay bir bitki olması nedeniyle sevilen yeşim bitkisi bonsai yapımı için de uygun. Hatta bonsaiye ilk başlayacak olanlara önerilen bir bitki bu çünkü bitki bonsai tekniğinin “acımasız” uygulamalarından ötürü öyle kolay kolay strese girmiyor.

Yeşim, dal ve yaprak çelikleriyle kolaylıkla üretilebilen bir bitki. Hatta doğal ortamında da aynı şekilde çoğalıyor. Rüzgar ya da hayvanların etkisiyle kırılan ve kopan yaprak ve dallar yere düşerek yeni bireyleri oluşturmaya başlıyor. Yeşim bitkisi üretmek isterseniz, kopardığınız yaprakları birkaç gün boyunca kurumaya bırakmalı ve daha sonra da toprak yüzeyine yatırmalısınız. Yaprak kısa süre içinde kök veriyor ve yeni bitkiniz köklerini oluşturur oluşturmaz yaprakları da görünmeye başlıyor. Kaliteli ve drenajı iyi olan toprakları seven yeşim bitkinizi evinizde bol ışık alabileceği bir konuma yerleştirmelisiniz.