Zerdeçal

Zencefilgiller (Zingiberaceae) familyasından bir başka bitkiye daha yer verelim. Aynı familyadan daha önce Havlıcan (Alpinia officinarum) ve Zencefil (Zingiber officinale)’i tanımıştık. Sıra Zerdeçal’a (Curcuma longa) geldi.

Hint safranı adıyla da bilinen zerdeçal tıpkı kardeşleri gibi bir Güney Asya bitkisi. Eskiden boya olarak da kullanılan zerdeçalın koyu sarı renkli sapları kaynatılarak kurutuluyor ve öğütülerek baharat elde ediliyor. Bu baharatın bozulmaması için karanlıkta saklanması gerekiyormuş. Zerdeçalın iltihap giderici, kalp sağlığını koruyucu ve deri kanserini önleyici etkileri olduğu iddiası var. Fakat ülser ve safra taşı olan kişilerin zerdeçal kullanmaması tavsiye ediliyor.

İspanyolların deniz ürünleri içeren ünlü yemeği “paella”da ve Hint mutfağının vazgeçilmez sosu “köri”de zerdeçal bulunur. Eski bir inanışa göre üzerinizde biraz zerdeçal taşımak sizi bütün bulaşıcı hastalıklardan korurmuş. Hintliler, ayurveda sağlık uygulamalarında da önemli bir yeri olan bu bitkinin suyunda yıkanmanın ruhu ve bedeni kötü enerjilerden arındırmaya yaradığına inanıyorlar.

Hint düğünlerinde geline ve damada bu baharattan sürmek de adettenmiş, böylece evliliğin mutlu ve bereketli olması sağlanırmış. Budist rahiplerin giysileri de saflığı simgelediği için zerdeçal ile koyu sarıya boyanırmış. Kendine özgü sarı renk tonuyla karşınızda zerdeçal...