Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

/ Zeytinburnu Medical Plants Garden

Bitki Günlüğüm ekibi olarak 2005 yılında ziyarete açılan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesini ziyaret ettik. 14 dönümlük alana kurulu olan bahçe, Zeytinburnu Belediyesi ve Merkezefendi Geleneksel Tıp Derneğinin ortak projesi olarak hayata geçirilmiş. Bahçede sağlık alanında kullanılan 700'ün üzerinde bitki, 68 farklı ada, kaya bahçesi, sera ve ada dışında kalan alanlarda sergileniyor.

Dilerseniz bahçeye ait mobil uygulamayı internetten indirdikten sonra bitkilerin etiketlerindeki QR kodlarını okutarak bilgi alabiliyorsunuz. Bahçede yetiştirilen bitkilerin örnekleri ayrıca drog olarak ya da preslenerek herbaryum arşivinde saklanıyor. Bahçenin ayrıca geniş bir tohum arşivi de bulunuyor. Bahçeye ait laboratuarda botanik araştırmalar devam ederken, aynı zamanda tentür, merhem, krem, sabun, kolonya, esansiyel yağ gibi üretimler de yapılıyor. Üretilen bu ürünlerinin satışı bahçe yönetimine de katkı sağlıyor. Bahçede aynı zamanda bitkilerle ilgili pek çok konuda seminer ve atölye çalışmaları düzenleniyor, ilginizi çeken faaliyetlere belli bir ücret karşılığında katılım sağlayabilirsiniz. Maddi desteğin yanı sıra gönüllü olarak da bahçeye katkı sunmanız da mümkün.

Bahçede bir de mevsimsel olay ve değişimleri gösteren büyük bir tabiat takvimi ve güneş saati de bulunuyor. Bahçenin arka kısmında çeşitli kümes hayvanları da besleniyor ve bununla çocukların doğal yaşamı bir bütün halinde görmeleri amaçlanıyor. Haftanın her günü açık olan bahçeyi, telefonla randevu alarak grup halinde veya rehberli olarak gezebilirsiniz. Bahçeyi ziyaretimiz sırasında bizi bahçe hakkında bilgilendiren Bahçe Ziraat Teknikeri Mehmet Ali Altıokka'ya çok teşekkür ederiz.

***

Bitki Günlüğüm visited Zeytinburnu Medicinal Herb Garden which was opened in 2005. The garden, which is established on a 14-acre land, has been carried out as a joint project of the Zeytinburnu Municipality and the Center for Traditional Medicine. More than 700 plants used in in the medicine field are exhibited in 68 different sections, rock garden, greenhouses and other pieces of land outside the main sections.

You may also download the mobile application from the website of the garden, scan the QR code on the labels of the plants and you can receive information. Samples of plants grown in the garden are also kept in the herbarium archive as a drog or pressed. Garden also has a large seed archive. While botanical researches are going on in the laboratory belonging to garden, there are also productions such as tincture, ointment, cream, soap, cologne, essential oil. Sales of these products are also contributing to garden management. At the same time, seminars and workshops are organized on many topics related to plants and you can participate in activities that attract your attention for a certain fee. It is also possible to contribute as a volunteer to the garden as well as your financial support.

The garden also has a great nature calendar and a sundial showing seasonal events and changes. A variety of poultry are also fed at the back of the garden, which aims to have children see the nature as a whole. You can visit the garden, which is open every day of the week, in groups or guided only by making an appointment over the phone. We would also like to thank Mehmet Ali Altıokka, the Agricultural Technician of the Garden, who informed us about the garden during our visit to the garden.